logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Spis do objaśnień formularza PIT/D – załącznika do PIT-28, PIT-36 i PIT-37

1. Załącznik PIT/D
1.1. Kto składa
2. Odliczenia od dochodu (przychodu)
2.1. Ulga odsetkowa (część B.1.)
2.2. Odliczenia innych wydatków mieszkaniowych (część B.2.)
2.3. Odliczenia od dochodu (przychodu) w roku podatkowym (część B.3.)
3. Odliczenia od podatku
3.1. Odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe (część C.1.)
3.2. Odliczenia od podatku w roku podatkowym (część C.2.)

   


Broszura informacyjna do załącznika PIT/D
stan prawny na 31 grudnia 2023 roku
Ministerstwo Finansów

Broszura zawiera informacje podstawowe.
Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z KIS
(Krajowa informacja Skarbowa)
lub ze swoim urzędem skarbowym.

Dane kontaktowe KIS znajdziesz na stronie internetowej:
https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/udzielanie-informacji

1. Załącznik PIT/D

PIT/D jest załącznikiem do zeznań: PIT-28, PIT-36 lub PIT-37.

Załącznik ten zawiera informację o „starych” ulgach mieszkaniowych, które w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok stosujesz wyłącznie na zasadzie praw nabytych, czyli jako kontynuację wcześniejszych odliczeń. Są nimi:

  • ulga odsetkowa – kontynuacja praw nabytych przed 1 stycznia 2007 roku,
  • spłata (wraz z odsetkami) kredytu bankowego lub pożyczki z pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe – kontynuacja praw nabytych przed 1 stycznia 1994 roku,
  • odliczenia mieszkaniowe (w tym z tytułu: budownictwa wielorodzinnego na wynajem, remontu, modernizacji lub budowy domu), które nie znalazły pokrycia w dochodach, przychodach lub podatku za lata ubiegłe, w których miałeś prawo je odliczyć – kontynuacja praw nabytych przed 1 stycznia 2004 roku,
  • systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej – kontynuacja praw nabytych przed 1 stycznia 2002 roku.

1.1. Kto składa

PIT/D wypełniasz i składasz, jeśli korzystasz z co najmniej jednej ulgi z pkt 1.

PIT/D składasz zawsze wraz z zeznaniem (nigdy jako samodzielny dokument), dlatego zasady jego wypełniania są takie same, jak dla zeznań (ich opis znajdziesz w broszurach informacyjnych do zeznań).

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim i nie masz orzeczonej separacji, to niezależnie od sposobu rozliczenia podatku: indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem, składasz tylko jeden PIT/D. Dołączasz go do wspólnego zeznania albo do jednego z indywidualnych zeznań. W „małżeńskim” PIT/D podajesz identyfikator podatkowy małżonka, jego nazwisko i imię.

Poniżej znajdziesz opis poszczególnych ulg.

2. Odliczenia od dochodu (przychodu)

2.1. Ulga odsetkowa (część B.1.)

Jeśli w latach 2002-2006 zaciągnąłeś kredyt/pożyczkę mieszkaniową, o których mowa w art. 26b ustawy PIT1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku (dalej: kredyt mieszkaniowy), i w 2023 roku poniosłeś wydatki na spłatę odsetek od:
  • kredytu mieszkaniowego,
  • kredytu refinansowego, tj. kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  • każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego lub kredytu refinansowego
– to masz prawo odliczyć od dochodu spłacone odsetki na zasadach określonych w art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, na podstawie art. 26b ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku.

Jeśli inwestycję mieszkaniową (rozpoczętą w latach 2002-2006) zakończyłeś dopiero w 2023 roku, to w zeznaniu za 2023 rok odliczasz odsetki:

  • naliczone od kredytu mieszkaniowego za okres począwszy od 1 stycznia 2002 roku i zapłacone od tego dnia,
  • od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 374 290 zł.2
Aby odliczyć te odsetki musisz mieć je udokumentowane zaświadczeniem. Takie zaświadczenie wystawi Ci bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, w których spłacasz kredyt/pożyczkę.

Do tego zeznania oprócz PIT/D dołączasz również oświadczenie PIT-2K.

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, wypełnij część B.1.1. zgodnie z opisem zamieszczonym w formularzu.

2.2. Odliczenia innych wydatków mieszkaniowych (część B.2.)

Część tę wypełniasz, jeśli w 2023 roku:
  • spłaciłeś wraz z odsetkami kredyt bankowy lub pożyczkę z pracy, które zaciągnąłeś w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe (art. 26 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym w tych latach).
    Wydatki te wykazujesz do wysokości przysługującego limitu odliczeń. Limit ten stanowi różnicę pomiędzy limitem odliczeń przysługującym Ci w okresie obowiązywania przepisów ustawy PIT (tj. począwszy od 1992 roku), a limitem odliczeń, który wykorzystałeś w poprzednich latach.
  • odliczasz poniesione i podlegające odliczeniu w latach ubiegłych wydatki na cele mieszkaniowe, w części, w jakiej ich nie odliczyłeś ze względu na zbyt niski dochód (przychód) uzyskany w tych latach.

2.3. Odliczenia od dochodu (przychodu) w roku podatkowym (część B.3.)

W poz. 20 wykaż łączną kwotę wydatków na cele mieszkaniowe przypadającą do odliczenia w zeznaniu za 2023 rok. W zależności od tego, czy odliczasz wydatki od przychodu (w PIT-28), czy od dochodu (w PIT-36 albo PIT-37), wypełniasz odpowiednie pozycje. Wydatki podlegają odliczeniu od dochodu w PIT-36 albo w PIT-37, jeśli nie odliczyłeś ich w PIT-28.

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, wypełnij część B.3.1. zgodnie z opisem zamieszczonym w formularzu.

3. Odliczenia od podatku

Część tę wypełniasz, jeśli w 2023 roku poniosłeś dalsze (podlegające odliczeniu) wydatki na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Prawo to obejmuje wydatki poniesione do upływu terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku.

Kwota, którą odliczasz w zeznaniu za 2023 rok, nie może przekroczyć 30% wydatków poniesionych w 2023 roku, przy czym nie więcej niż 11 340 zł oraz nie więcej niż przysługujący Ci za ten rok limit odliczeń mieszkaniowych (tj. limit odliczeń określony na lata obowiązywania przepisów ustawy PIT, pomniejszony o limit odliczeń wykorzystany w poprzednich latach).

Jeśli w części B.2. wykazałeś spłacone w 2023 roku odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki z pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe (mieszczące się w pojęciu tzw. dużej ulgi budowlanej), limit odliczeń określony na lata obowiązywania przepisów ustawy PIT pomniejsz dodatkowo o 19% tych odsetek.

3.1. Odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe (część C.1.)

Wypełniasz, jeśli w latach ubiegłych miałeś prawo do odliczenia od podatku ulg mieszkaniowych, przy czym odliczana ulga nie znalazła w pełni pokrycia w podatku, czyli przysługujące Ci odliczenie było wyższe niż Twój podatek w poprzednich latach. Nieodliczoną część ulgi za lata poprzednie możesz odliczyć od podatku za 2023 rok.

Kwotę, której ze względu na zbyt niski podatek nie odliczysz w zeznaniu za 2023 rok, będziesz mógł odliczyć w latach następnych.

3.2. Odliczenia od podatku w roku podatkowym (część C.2.)

W poz. 29 wykazujesz łączną kwotę ulg mieszkaniowych, którą możesz odliczyć od podatku za 2023 rok. W zależności od tego, czy odliczasz wydatki od podatku w PIT-28, czy w PIT-36 albo PIT-37, wypełnij odpowiednie pozycje. Wydatki podlegają odliczeniu od podatku w PIT-36 albo w PIT-37, jeśli nie odliczyłeś ich w PIT-28.

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, wypełnij część C.2.1. zgodnie z opisem zamieszczonym w formularzu.

Broszura informacyjna do załącznika PIT/D za 2023 rok jest jedną z pierwszych broszur, którą przygotowaliśmy stosując zasady prostego języka (możesz o nich przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/prosty-jezyk). Podziel się z nami swoją opinią, czy przyjęty sposób komunikacji jest dla Ciebie czytelny. Napisz nad czym powinniśmy jeszcze popracować, aby poprawić jakość tego dokumentu. Swoje uwagi prześlij nam mailem na: Uwagi.BroszuryPIT@mf.gov.pl. Uwagi przyjmujemy do 30 kwietnia 2024 roku.

1 Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2 Kwota opublikowana w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 roku w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe w roku 2023.

 


 

 

 




Powrót

Art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Informacje:
a) wprowadzony na podstawie Dz. U. z 2001 r. poz. 1509,
b) następnie uchylony na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. poz. 1588),
c) ma zastosowanie do niektórych przypadków - w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2007 r., które zostało zaktualizowane w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. poz. 1316).

Art. 26b.

1. Od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
2. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
1) kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
6) odsetki, o których mowa w ust. 1:
a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
b) nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
c) nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
3) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:
a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
b) o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
5) do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
9. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, wraz z objaśnieniem co do sposobu jego wypełnienia.
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
3. Odliczeniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają odsetki od kredytów:
1) udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępnianie lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
2) udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
3) (uchylony)
4) udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi,
5) objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych,
6) wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.
4. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyłącznie odsetki:
1) naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
2) od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.
5. Odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.
6. Odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.
7. Odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
8. Wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
10. W kolejnych następujących po sobie latach podatkowych kwota, o której mowa w ust. 4 pkt 2, nie może ulec zmniejszeniu. W tym celu dla ustalania tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał.
11. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" wysokość kwoty, o której mowa w ust. 4 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 10.

(...)

Powrót

USTAWA
z dnia 16 listopada 2006 r.

o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
(...)

Art. 9.
1. Podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej „kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:
1) od kredytu mieszkaniowego,
2) od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
3) od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2
- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
1a. W przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 1, stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych, niż wymienione w tym przepisie, zobowiązań kredytowych (pożyczkowych), odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w ust. 1.
1b. Odsetki od kredytu (pożyczki), o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, zapłacone w latach 2002-2007 w związku z inwestycją zakończoną przed dniem 1 stycznia 2008 r., zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., podlegają odliczeniu na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1 lub 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., od dochodu (przychodu) uzyskanego w roku 2008 lub 2009. Do odliczenia wydatków, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie stosuje się art. 26b ust. 5-7 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.
1c. Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3, ust. 1a i 1b stosuje się do kredytu (pożyczki) zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
2. Do podatników, którzy zaciągnęli kredyt na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. Nr 183, poz. 1354), nie ma zastosowania przepis ust. 1.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi na lata 2007-2027, w drodze rozporządzenia, wzór oświadczenia, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 5 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., wraz z objaśnieniem co do sposobu jego wypełnienia. Rozporządzenie ma na celu umożliwienie identyfikacji podatnika i urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz zapewnienie kontroli poprawności stosowania odliczenia, o którym mowa w ust. 1, mającego wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego podatnika.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza na lata 2007-2027, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" wysokość kwoty, o której mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., w celu określenia tej części kredytu (pożyczki), od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek, stosownie do postanowień określonych w ust. 1.
5. W kolejnych następujących po sobie latach podatkowych kwota, o której mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie może ulec zmniejszeniu. W tym celu dla ustalania tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie 2001-2026 wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał.

(...)



Powered by ProcessWire CMS