Archiwalna treść artykułu.
PIT/ZG to informacja o wysokości dochodów / przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym.
PIT/ZG jest załącznikiem do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38 i PIT-39.
Załącznik składa się odrębnie dla każdego zeznania.
PIT/ZG wypełniają podatnicy, którzy uzyskali dochody / przychody opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 8, 9, 9a, art. 30b ust. 5a, 5b, 5e, 5f, art. 30c ust. 4, 5 lub art. 30e ust. 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą". Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu / przychodu. Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/ZG.
Załącznik PIT/ZG przeznaczony jest dla osób fizycznych, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Formularz PIT/ZG składa również przedsiębiorstwo w spadku w związku z prowadzoną zagraniczną działalnością gospodarczą.
UWAGA! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego NIP, roku, za który załącznik jest składany, państwa uzyskania dochodu / przychodu i kodu kraju. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku, w zeznaniu i składanych załącznikach, należy wpisać identyfikator podatkowy NIP zmarłego przedsiębiorcy. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego załącznika.
DANE IDENTYFIKACYJNE
Należy podać dane identyfikacyjne podatnika, którego dotyczy dany załącznik PIT/ZG, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia.
W przypadku przedsiębiorstwa w spadku, wpisuje się nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy.
DODATKOWE INFORMACJE
Należy podać państwo uzyskania dochodu / przychodu i kod kraju. Proszę wybrać z listy dołączonej do programu - poprawność nazwy państwa ma wpływ np. na obliczenie ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy.
DOCHODY / PRZYCHODY Z ZAGRANICY I ZAPŁACONY PODATEK
Podaje się kwoty po przeliczeniu na złote.
Kwoty wyrażone w walutach obcych, tj.: przychody, koszty, kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, stosownie do art. 11a ustawy, przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, poniesienia kosztu, wydatku lub zapłaty podatku.
DOCHODY / PRZYCHODY I PODATEK ROZLICZANE W ZEZNANIU PODATKOWYM PIT-36 I PIT-36S
Wypełniają podatnicy, jeśli formularz PIT/ZG załączają do zeznania PIT-36 i PIT-36S, tj. jeśli uzyskali dochody / przychody opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 8, 9 i 9a ustawy.
Wykazuje się dochody uzyskane:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym z umów o dzieło i zlecenia),
- z najmu lub dzierżawy,
- z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy,
- z innych źródeł (w tym emerytur - rent, stypendiów z zagranicy).
W kolumnie b podaje się przychód z art. 27 ust. 8 ustawy.
W kolumnie c podaje się dochód z art. 27 ust. 8 ustawy, tj. dochód, do którego ma zastosowanie METODA WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ - dotyczy dochodów uzyskanych w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że dochody uzyskane w tym państwie mogą być opodatkowane tylko w tym państwie.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym (wykazanych na zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S) dodaje się dochody zwolnione od tego podatku (wykazane w kol. c tej części na załączniku PIT/ZG) i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną wyżej stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W kolumnie d podaje się dochód z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy, tj. dochód, do którego ma zastosowanie METODA ODLICZENIA PROPORCJONALNEGO.
W kolumnie e podaje się podatek zapłacony za granicą od dochodów z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów (wykazanego na zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S) odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie (wykazanemu w kol. e tej części na załączniku PIT/ZG). Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym (wykazany w kol. d tej części na załączniku PIT/ZG).
W przypadku podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - zasadę określoną wyżej stosuje się odpowiednio.
Dochód to różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów.
Jedynie w wierszu "Stosunek służbowy, stosunek pracy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy" wykazany przychód można dodatkowo pomniejszyć o diety. Kwota diety określana jest za każdy dzień i uzależniona jest od kraju, w którym wykonywano pracę. Pomniejszania przychodu o należne diety dokonuje się w ten sposób, że za każdy dzień pobytu za granicą, w którym trwał stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczy stosunku pracy, przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 30% diety.
Do dnia 29.11.2022 r. kwota diety wynikała z załącznika do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167), które weszło w życie z dniem 1 marca 2013 r.
Od dnia 29.11.2022 r. kwota diety wynika z załącznika do Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 25 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2302), które weszło w życie z dniem 29 listopada 2022 r.
W przypadku podróży służbowej poza granicami kraju, rozpoczętej i niezakończonej przed dniem 29.11.2022 r., należności z tytułu podróży służbowej ustala się:
1) za czas podróży przypadający przed dniem 29.11.2022 r. – na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167),
2) za czas podróży przypadający od dnia 29.11.2022 r. – na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 25 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2302).
Wykaz zawartych umów międzynarodowych zawarty jest w programie. Jeśli z konkretnym państwem nie było zawartej umowy międzynarodowej, to do dochodów uzyskanych na terytorium tego państwa stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego.
PIT/ZG a przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy
Z wyjaśnień uzyskanych od Krajowej Informacji Skarbowej w marcu 2021 roku (aktualne pozostają te wyjaśnienia w zakresie rozliczeń za 2022 rok) wynika, że:
1) w odniesieniu do dochodów uzyskanych w kraju, z którego dochody opodatkowane są przy wykorzystaniu metody proporcjonalnego odliczenia, w załączniku PIT/ZG w kol. d należy wykazać jedynie nadwyżkę dochodów ponad kwotę objętą zwolnieniem od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy (ponad kwotę zwolnioną w ramach ulgi dla młodych) oraz zapłacony podatek dotyczący tej nadwyżki (w kol. e załącznika PIT/ZG) i przenieść odpowiednio na zeznanie PIT-36;
kwotę zwolnioną należy wykazać na zeznaniu PIT-36 w części "Przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148, 152, 153 i 154 ustawy" (tj. bez wykazania jej na PIT/ZG),
2) w odniesieniu do przychodów uzyskanych przez rezydenta polskiego poniżej 26. roku życia w kraju, z którym obowiązuje tzw. metoda wyłączenia z progresją, nie ma zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy (tzw. PIT dla młodych), tzn. tego rodzaju dochody należy wykazać w załączniku PIT/ZG w kol. c i przenieść odpowiednio (samodzielnie lub automatyczne przez program) na zeznanie PIT-36 do poz. "Dochody osiągnięte za granicą, o które jest zwiększona podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej".
Zauważyć należy, że jest to ogólna informacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Oceny w zakresie stanu faktycznego dokonuje samodzielnie podatnik, a ostateczna weryfikacja leży w kompetencji organu podatkowego.
W zakresie stosowania ulgi dla młodych pomocne mogą być objaśnienia podatkowe znajdujące się na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-ulga-dla-mlodych/.
DOCHODY I PODATEK ROZLICZANE W ZEZNANIU PODATKOWYM PIT-36L I PIT-36LS
Część tę wypełniają podatnicy, jeśli formularz PIT/ZG załączają do zeznania PIT-36L i PIT-36LS, tj. jeśli uzyskali dochody opodatkowane zgodnie z art. 30c ust. 4 i 5 ustawy - do których ma zastosowanie METODA ODLICZENIA PROPORCJONALNEGO. W części tej wykazują dochód (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu) i podatek zapłacony za granicą od tego dochodu. Wykazuje się dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
W przypadku podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - zasadę określoną wyżej stosuje się odpowiednio.
DOCHODY I PODATEK ROZLICZANE W ZEZNANIU PODATKOWYM PIT-38
Część tę wypełniają podatnicy, jeśli formularz PIT/ZG załączają do zeznania PIT-38, tj. jeśli uzyskali dochody opodatkowane zgodnie z art. 30b ust. 5a i 5b ustawy i/lub art. 30b ust. 5e i 5f ustawy - do których ma zastosowanie METODA ODLICZENIA PROPORCJONALNEGO. W części tej wykazują dochód (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów) i podatek zapłacony za granicą od tego dochodu.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami - dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
W przypadku podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskującego dochody, o których mowa wyżej, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - zasadę określoną wyżej stosuje się odpowiednio.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga dochody uzyskane z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami - dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
W przypadku podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskującego dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - zasadę określoną wyżej stosuje się odpowiednio.
DOCHODY I PODATEK ROZLICZANE W ZEZNANIU PODATKOWYM PIT-39
Część tę wypełniają podatnicy, jeśli formularz PIT/ZG załączają do zeznania PIT-39, tj. jeśli uzyskali dochody opodatkowane zgodnie z art. 30e ust. 8 i 9 ustawy - do których ma zastosowanie METODA ODLICZENIA PROPORCJONALNEGO. W części tej wykazują dochód (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i powiększony o ewentualną sumę odpisów amortyzacyjnych) i podatek zapłacony za granicą od tego dochodu.
Wykazuje się dochody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiąga również dochody określone wyżej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dochody te łączy się z dochodami osiągniętymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
W przypadku podatnika podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiągającego dochody określone wyżej wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - zasadę określoną wyżej stosuje się odpowiednio.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU ZE "Stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy"
Do obliczenia dochodu uzyskanego z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, roczne koszty uzyskania przychodów wynoszą nie więcej niż:
-
-
-
-
Jeżeli wyżej wymienione roczne koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte - zamiast wyżej wymienionych – w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Powyższej zasady nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymywał zwrot kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).
Podatnikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, przysługują 50% koszty uzyskania przychodów, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone w danym miesiącu przez płatnika – ze środków podatnika – składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jednocześnie należy pamiętać, że w roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, tj. kwoty
Program pilnuje ograniczeń do limitu na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika do odpowiednich podpól.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU Z DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ OSOBIŚCIE
Ze względu na ułożenie pól na PIT-36 i obowiązujące limity kosztów kwotę(-y) należy wpisać w odpowiednie podpole(-a).
W przypadku przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2, 4-6 i 8 ustawy nie ma zastosowania limit kwoty kosztów uzyskania przychodu narzucony przez program. Koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4-6 i 8 ustawy określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej wyżej, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Wyszczególnienie:
1) art. 13 pkt 2 ustawy dotyczy przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychodów z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
2) art. 13 pkt 4 ustawy dotyczy przychodów z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;
3) art. 13 pkt 5 ustawy dotyczy przychodów otrzymanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy);
4) art. 13 pkt 6 ustawy dotyczy przychodów osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 ustawy (tj. przychodów z działalności gospodarczej takich jak wynagrodzenia płatników z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa i wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych), i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychodów z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy;
5) art. 13 pkt 8 ustawy dotyczy przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskanych wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
c) przedsiębiorstwa w spadku
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy.
W przypadku przychodów wymienionych w art. 13 pkt 7 i 9 ustawy zastosowano odrębne limity kosztów w wysokości
Jeśli jeden rodzaj ww. działalności wykonywano na podstawie kilku stosunków prawnych pokrywających się w czasie, należy wskazać ten fakt w odpowiednim podpolu.
Wyszczególnienie:
1) art. 13 pkt 7 ustawy dotyczy przychodów otrzymanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
2) art. 13 pkt 9 ustawy dotyczy przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy).