logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.


PIT/Z to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej "ustawą"), osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.
PIT/Z to załącznik do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS; może być załączony tylko do zeznania, do którego załączono PIT/B.
Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/Z.

UWAGA! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego NIP, roku za który załącznik jest składany, danych identyfikacyjnych. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku, w zeznaniu i składanych załącznikach, należy wpisać identyfikator podatkowy NIP zmarłego przedsiębiorcy. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego załącznika.
DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA
Należy podać dane identyfikacyjne podatnika, którego dotyczy załącznik PIT/Z, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia.
W przypadku przedsiębiorstwa w spadku wpisuje się nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy.
DANE DOTYCZĄCE POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, ZWANEJ DALEJ "DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ"
Art. 44 ust. 7a ustawy dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia (tzw. kredytu podatkowego). Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą być zwolnieni na warunkach określonych w ustawie z obowiązku wpłaty zaliczek miesięcznych lub kwartalnych, z tytułu tej działalności w roku podatkowym następującym:
1) bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
2) dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony warunek, o którym mowa w pkt 1.
Części tej nie wypełniają podatnicy, którzy są opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tzw. podatkiem "liniowym".
Wypełnia się, jeśli na PIT-36 zaznaczono odpowiednio kwadrat w poz. 38 (dla podatnika) / 39 (dla małżonka).
W części tej należy wykazać:
- łączny przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód lub stratę podatnika z działalności gospodarczej, w tym objętej zwolnieniem na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (program komputerowy kwoty przenosi automatycznie z załącznika PIT/B),
- przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód lub stratę podatnika z działalności gospodarczej nieobjętej zwolnieniem na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy,
- przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód lub stratę podatnika z działalności gospodarczej objętej zwolnieniem na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy,
- zwiększenia dochodu / zmniejszenia straty z działalności gospodarczej objętej zwolnieniem na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy, czyli dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej niepodlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy, tj. według stawki 5%, który doliczany jest do dochodu objętego zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy.
Łączny przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód lub stratę podatnika z działalności gospodarczej, z wyodrębnieniem dochodu z działalności gospodarczej objętej zwolnieniem na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy oblicza automatycznie program komputerowy a następnie kwoty te przenosi odpowiednio do wiersza nr 3 w części E.1. lub wiersza nr 3 w części E.2. zeznania PIT-36.
DANE DOTYCZĄCE DOLICZENIA NA PODSTAWIE ART. 44 UST. 7F I 7L USTAWY
Art. 44 ust. 7f i 7l ustawy dotyczą podatników i zmarłych przedsiębiorców, którzy w jednym z pięciu lat poprzedzających bezpośrednio rok podatkowy korzystali ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy i w roku podatkowym są zobowiązani (jako podatnik będący osoba fizyczną lub jako podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku) dokonać doliczenia w wysokości 20% kwoty dochodu wykazanego w zeznaniu PIT-36, PIT-36S, PIT-36L lub PIT-36LS składanym za rok podatkowy objęty ww. zwolnieniem.
Część tą wypełniają zarówno podatnicy, którzy załącznik PIT/Z załączają do PIT-36, PIT-36S jak i do PIT-36L, PIT-36LS.
Wypełnia się, jeśli zaznaczono:
- na PIT-36L kwadrat w poz. 11 lub
- na PIT-36LS kwadrat w poz. 11 lub
- na PIT-36 kwadrat w poz. 40 (dla podatnika) / 41 (dla małżonka) lub
- na PIT-36S kwadrat w poz. 11.
Przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód lub stratę podatnika z działalności gospodarczej program przenosi automatycznie z załącznika PIT/B.
Należy podać 20% dochodu wykazanego w zeznaniu PIT-36 składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy oraz rok, w którym podatnik lub zmarły przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy.
Program komputerowy obliczy automatycznie kwoty w poz. 33-39 oraz dodatkowo kwoty z poz. 36-39 przeniesie odpowiednio do wiersza nr 3 w części E.1. lub wiersza nr 3 w części E.2. zeznania PIT-36, albo do części D zeznania PIT-36S, albo do wiersza nr 1 w części E zeznania PIT-36L, albo do części D zeznania PIT-36LS.


Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 44.

7a. Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są zwolnieni na warunkach określonych w ust. 7c z obowiązków wynikających z ust. 6, z tytułu tej działalności, w roku podatkowym następującym:
1) bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
2) dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony warunek, o którym mowa w pkt 1.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 30c.

1. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
2.1) Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2–3b i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b–3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 23o.
Dochód ten podatnicy mogą pomniejszyć o:
1) składki na ubezpieczenia społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
a) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zgodnie z ust. 1,
b) za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w sposób określony w ust. 1
– przy czym łączna wysokość tych składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 8700 zł;
3) wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego określone w art. 26 ust. 1 pkt 2b;
4) darowiznę, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d, w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
2a.2) Wysokość składek i wpłat, o których mowa w ust. 2, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
2b.3) Wysokość kwoty, o której mowa w ust. 2 pkt 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 58, podlega corocznie podwyższeniu o wskaźnik odpowiadający ilorazowi kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonej w roku poprzednim na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek ogłoszonej dwa lata wstecz, w zaokrągleniu do pełnych 100 złotych w górę.
2c.4) Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, do końca roku poprzedzającego rok podatkowy, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wysokość kwoty, o której mowa w ust. 2 pkt 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 58, podwyższonej zgodnie z ust. 2b.
3. Składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ust. 2 pkt 2, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego określone w art. 26 ust. 1 pkt 2b oraz dokonane darowizny na cele kształcenia zawodowego określone w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały:5)
1) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
2) odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
3) odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, lub
4) zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
3a. Przepisy art. 26 ust. 5, 6, 6b, 6c, 6ea, 6eb, 6f, 7, 13b i 13c stosuje się odpowiednio.
3b. Odliczenia wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, o którym mowa w ust. 2, dokonuje się w zeznaniu podatkowym.
4. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
5. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasadę określoną w ust. 4 stosuje się odpowiednio.
6. Dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30ca, art. 30da, art. 30e i art. 30f.




1) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 17 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 6; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
2) Dodany przez art. 1 pkt 17 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 6; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
3) Dodany przez art. 1 pkt 17 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 6; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.
4) Dodany przez art. 1 pkt 17 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 6.
5) Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 17 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 6; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
6) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 30ca.

1. Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 44.

7f. Dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 7e, łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia – w wysokości 20% tego dochodu w każdym z tych lat. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do podatników, którzy w latach następujących po roku korzystania ze zwolnienia wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c.
7l. W przypadku gdy zmarły przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 7a, do przedsiębiorstwa w spadku mają zastosowanie przepisy ust. 7f–7j.



Powered by ProcessWire CMS