logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.

Aktualna treść publikacji jest dostępna pod linkiem.
PIT/DS to informacja o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.
Załącznik ten wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, którzy ustalają dochód na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
PIT/DS to załącznik do zeznań: PIT-36, PIT-36L.
Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny(-e) załącznik(-i) PIT/DS.
Na jednym załączniku PIT/DS można wykazać dane o trzech działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie oraz o trzech działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych wspólnie z innym podatnikiem/podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną. W przypadku braku miejsca na wykazanie danych, należy załączyć kolejny(-e) załącznik(-i) PIT/DS.

UWAGA! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego NIP podatnika, roku za który załącznik jest składany, numeru załącznika, danych identyfikacyjnych podatnika. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego załącznika.
DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA
Należy podać dane identyfikacyjne podatnika, którego dotyczy załącznik PIT/DS, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia.
DANE DOTYCZĄCE DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ
Można wpisać dane o trzech działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie.
W części tej należy podać dane określające dział specjalny produkcji rolnej prowadzony indywidualnie (tj. miejsce prowadzenia działu, rodzaj produkcji, numer działu, rozmiar) oraz kwoty przychodu, kosztów uzyskania przychodu, dochód / stratę. Wykaz działów specjalnych produkcji rolnej z numerami i jednostkami miar znajduje się na końcu wzoru formularza.
Dochód to różnica pomiędzy przychodami i kosztami uzyskania przychodów. Natomiast strata to różnica pomiędzy kosztami uzyskania przychodów i przychodami. Jeśli wystąpiła strata, należy poprzedzić kwotę straty znakiem "-" (minus). W programie komputerowym następuje automatyczne wyliczenie kwoty dochodu / straty.
DANE DOTYCZĄCE DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ
Można wpisać dane o trzech działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych wspólnie z innym podatnikiem/podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną.
W części tej należy podać dane określające dział specjalny produkcji rolnej prowadzony wspólnie z innym podatnikiem/podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną (tj. miejsce prowadzenia działu, rodzaj produkcji, numer działu, rozmiar, udział podatnika w %) oraz kwoty łączne i przypadające na podatnika (tj. przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód / stratę). Wykaz działów specjalnych produkcji rolnej z numerami i jednostkami miar znajduje się na końcu wzoru formularza.
Dochód to różnica pomiędzy przychodami i kosztami uzyskania przychodów. Natomiast strata to różnica pomiędzy kosztami uzyskania przychodów i przychodami. Jeśli wystąpiła strata, należy poprzedzić kwotę straty znakiem "-" (minus). W programie komputerowym następuje automatyczne wyliczenie kwoty dochodu / straty oraz automatyczne wyliczenie kwot przypadających na podatnika po wpisaniu kwot łącznych i udziału.
ŁĄCZNY PRZYCHÓD, KOSZTY, DOCHÓD LUB STRATA PODATNIKA Z DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ
Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden załącznik PIT/DS, część tą wypełnia na jednym załączniku, z tym że w części tej w poz. D.25 i D.26 sumuje odpowiednie kwoty ze wszystkich załączników PIT/DS.
Część ta jest automatycznie obliczana przez program komputerowy na pierwszym załączniku PIT/DS.
Kwoty z tej części należy wpisać odpowiednio do poz. 105-108 lub poz. 167-170 zeznania PIT-36 albo do poz. 33-36 zeznania PIT-36L. W programie komputerowym następuje automatyczne przeniesienie kwot do odpowiednich formularzy i pozycji.

Powered by ProcessWire CMS