Archiwalna treść artykułu.
FORMULARZ PIT-28S JEST PRZEZNACZONY dla przedsiębiorstw w spadku, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zwanym dalej „ryczałtem”.
Dotyczy osiągniętych przychodów:
- z działalności, która nie jest prowadzona w formie spółki cywilnej,
- z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej.
Formularz PIT-28S jest przeznaczony wyłącznie dla rozliczających się indywidualnie. Jeżeli pozycja przeznaczona do wpisywania kwoty nie będzie wypełniona - urząd skarbowy przyjmie, że wpisano "0".
Uwaga! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego, roku, za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza i informacji o załącznikach. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ww. części zeznania. Ich prawidłowe wypełnienie pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego zeznania.
Składając zeznanie podatkowe, należy pamiętać o prawidłowym wskazaniu identyfikatora podatkowego (poz.
Załącznikami do zeznania są: PIT/O, PIT-28/B i PIT/WZR (opis załączników znajduje się w opracowaniu dla części dotyczącej załączników).
PODSTAWA PRAWNA
Art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
TERMIN SKŁADANIA
Od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Zeznanie może przyjąć formę papierową lub elektroniczną.
Zeznanie można złożyć bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem centrum obsługi, o którym mowa w art. 29 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 813, z późn. zm.), albo nadać / złożyć w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej.
Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej Poczty Polskiej S.A. uważa się datę stempla pocztowego, z zastrzeżeniem przypadku, gdy zeznanie zostało wysłane przed 15 lutego 2023 r.
MIEJSCE SKŁADANIA ZEZNANIA
Urząd, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, zwany dalej "urzędem".
CEL SKŁADANIA ZEZNANIA
W tej części należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza, pamiętając jednocześnie, iż na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).
Przypadki zawieszenia uprawnienia do złożenia korekty regulują przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
W przypadku wybrania korekty, w tej części należy wskazać (zaznaczając właściwy kwadrat) rodzaj korekty:
- korekta zeznania, o której mowa w art. 81 Ordynacji podatkowej,
- korekta zeznania, o której mowa w art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej.
Kwadrat "korekta zeznania, o której mowa w art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej" zaznacza się jedynie, gdy podatnik jest stroną postępowania podatkowego dotyczącego unikania opodatkowania i otrzymał zawiadomienie, o którym mowa w art. 200 § 3 Ordynacji podatkowej. W przypadku zaznaczenia tego kwadratu, korektę składa się wraz z uzasadnieniem przyczyn złożenia korekty.
DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA
W tej części wpisuje się nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy. Dane te wpisuje się również w składanych załącznikach do zeznania.
PRZYCHODY PODATNIKA OBJĘTE RYCZAŁTEM
W wierszu "Z działalności, która nie jest prowadzona w formie spółki cywilnej" wykazuje się przychody podatnika objęte ryczałtem według stawek 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17% z działalności, która nie jest prowadzona w formie spółki cywilnej.
W programie komputerowym formularz wyposażony jest w odpowiednie podpola uwzględniające podział przychodów na krajowe i zagraniczne.
W wierszu "Z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej" wykazuje się przychody przypadające na podatnika objęte ryczałtem według stawek 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%.
Formularz w programie komputerowym wyposażony jest w odpowiednie podpola uwzględniające podział przychodów na krajowe i zagraniczne. Kwoty do tego wiersza do podpól "a"-"b" przenoszone są przez program z załącznika(-ów) PIT-28/B.
Wiersz "Określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy" dotyczy przypadków nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, a także przypadków stwierdzenia istnienia powiązań, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym. W takiej sytuacji organ podatkowy (na podstawie art. 17 ustawy) określa wartość niezewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania. W programie komputerowym formularz wyposażony jest w odpowiednie podpola uwzględniające podział przychodów na krajowe i zagraniczne. Kwoty do tego wiersza do niektórych podpól przenoszone są przez program z załącznika PIT-28/B.
Ostatnie podpole każdego pola w tej części jest na doliczenia do przychodu z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 2a ustawy (tj. otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych kwot), w wysokości uprzednio odliczonej (a następnie zwróconej) od przychodów wymienionych dla konkretnej pozycji na tym zeznaniu.
Uwaga: doliczenie musi być dla źródła, od którego wcześniej odliczano ww. kwoty - jeśli odliczenie dotyczyło kilku różnych przychodów, to zastosuj podział kwoty otrzymanego zwrotu (a wcześniej odliczanego) w proporcji do przychodów z zeznania, w którym dokonano ww. odliczeń, tj. podziel kwotę odliczoną i zwróconą na stawki i źródła, od których była odliczana.
ODLICZENIA OD PRZYCHODÓW
W części "Odliczenia od przychodów" wykazuje się odliczenia od przychodów na podstawie art. 11 ustawy, tj.:
- straty z lat ubiegłych obliczone zgodnie z art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym,
- straty nieodliczone przez zmarłego przedsiębiorcę, o których mowa w art. 9 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym,
- odliczenia wykazane w części "Odliczenia od dochodu (przychodu)" załącznika PIT/O,
- wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, o których mowa w art. 11 ust. 3a ustawy.
OBLICZENIE PRZYSŁUGUJĄCYCH ODLICZEŃ OD PRZYCHODÓW
W części tej wykazuje się kwoty przysługujących odliczeń od przychodów obliczone zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy.
Należy obliczyć kwoty:
- wydatków podlegających odliczeniu od przychodów opodatkowanych stawkami ryczałtu: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%,
- wydatków podlegających odliczeniu od przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy.
PRZYCHODY PO ODLICZENIACH
Od kwot przychodów uzyskanych według poszczególnych stawek należy odjąć kwoty przysługujących odliczeń według poszczególnych stawek ryczałtu z części "Obliczenie przysługujących odliczeń od przychodów".
W poz.
ZWIĘKSZENIA I ZMNIEJSZENIA PRZYCHODÓW O WARTOŚĆ WIERZYTELNOŚCI I ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCYCH Z TRANSAKCJI HANDLOWYCH
W części "Zwiększenia i zmniejszenia przychodów o wartość wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych" wykazuje się:
1) ZWIĘKSZENIA PRZYCHODÓW, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego zobowiązanie nie zostało uregulowane, tj. wartość zobowiązań i wierzytelności zwiększających przychody, o których mowa odpowiednio w art. 11 ust. 4 pkt 2 i ust. 8 ustawy. Należy wpisać sumę kwot z załącznika PIT/WZR z części "Dane dotyczące wierzyciela i zobowiązania wynikającego z transakcji handlowej zawartej w ramach działalności gospodarczej, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego zobowiązanie nie zostało uregulowane" (dotyczące zobowiązań zwiększających przychody).
Jeżeli po roku podatkowym, za który dokonano zmniejszenia na podstawie art. 11 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy, wierzytelność zostanie uregulowana lub zbyta, podatnik obowiązany jest do zwiększenia przychodów w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta, odpowiednio o wartość kwot uprzednio odliczonych - należy dodać sumę kwot z załącznika PIT/WZR z części "Dane dotyczące dłużnika i wierzytelności wynikającej z transakcji handlowej zawartej w ramach działalności gospodarczej, jeżeli wierzytelność została uregulowana lub zbyta" (dotyczące wierzytelności, które w poprzednich latach zmniejszyły przychody).
2) ZMNIEJSZENIA PRZYCHODÓW, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta, tj. wartość wierzytelności i zobowiązań zmniejszających przychody, o których mowa odpowiednio w art. 11 ust. 4 pkt 1 i ust. 9 ustawy. Należy wpisać sumę kwot z załącznika PIT/WZR z części "Dane dotyczące dłużnika i wierzytelności wynikającej z transakcji handlowej zawartej w ramach działalności gospodarczej, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta" (dotyczące wierzytelności zmniejszających przychody).
Jeżeli po roku podatkowym, za który dokonano zwiększenia na podstawie art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy, zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik zmniejsza przychody w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym zobowiązanie zostało uregulowane - należy dodać sumę kwot z załącznika PIT/WZR z części "Dane dotyczące wierzyciela i zobowiązania wynikającego z transakcji handlowej zawartej w ramach działalności gospodarczej, jeżeli zobowiązanie zostało uregulowane" (dotyczące zobowiązań, które w poprzednich latach zwiększyły przychody).
Poz. "Wartość wierzytelności i zobowiązań zmniejszających przychody, o których mowa odpowiednio w art. 11 ust. 4 pkt 1 i ust. 9 ustawy" wypełnia się, jeżeli suma kwot z poz. "Łączne przychody po odliczeniach" i "Wartość zobowiązań i wierzytelności zwiększających przychody, o których mowa odpowiednio w art. 11 ust. 4 pkt 2 i ust. 8 ustawy" jest większa od 0, tj. kwota zmniejszenia nie może przekroczyć sumy kwot z poz. "Łączne przychody po odliczeniach" i "Wartość zobowiązań i wierzytelności zwiększających przychody, o których mowa odpowiednio w art. 11 ust. 4 pkt 2 i ust. 8 ustawy".
W części tej wykazuje się także wartość nierozliczonych wierzytelności i zobowiązań zmniejszających przychody, do odliczenia w kolejnych latach podatkowych, na podstawie art. 11 ust. 5 i ust. 9 ustawy.
PRZYCHODY PO ZWIĘKSZENIACH I ZMNIEJSZENIACH
Należy obliczyć przychody po zwiększeniach i zmniejszeniach w podziale na poszczególne stawki oraz przychody określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy po zwiększeniach i zmniejszeniach.
NIEODLICZONE W LATACH POPRZEDNICH WIERZYTELNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA ZMNIEJSZAJĄCE PRZYCHODY
W części tej wykazuje się wartość nieodliczonych w poprzednich latach wierzytelności i zobowiązań zmniejszających przychody. Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty łącznych przychodów po zwiększeniach i zmniejszeniach.
Należy obliczyć przysługujące odliczenia nieodliczone w latach poprzednich w podziale na stawki oraz na odliczenia od przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy.
PODSTAWA OBLICZENIA RYCZAŁTU
Należy obliczyć podstawę obliczenia ryczałtu po zaokrągleniu do pełnych złotych w podziale na stawki oraz przychody określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy po odliczeniach.
OBLICZENIE RYCZAŁTU PO ODLICZENIACH OD PRZYCHODÓW
W tej części, oprócz obliczenia kwot ryczałtu od przychodów według poszczególnych stawek procentowych, wykazuje się także:
- przychody objęte ryczałtem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia ryczałtu do ustalenia stopy procentowej (przeliczone na złote),
- doliczenia do ryczałtu, w tym doliczenie wynikające z zastosowania art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym w związku z art. 12 ust. 12 ustawy,
- podatek zapłacony za granicą zgodnie z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym w związku z art. 12 ust. 12 ustawy.
ODLICZENIA OD RYCZAŁTU
W tej części wykazuje się odliczenia wykazane w części "Odliczenia od podatku - inne niż wykazane w załączniku PIT/D lub bezpośrednio wymienione w zeznaniach podatkowych" załącznika PIT/O ewentualnie ograniczone do wysokości kwoty ryczałtu.
OBLICZENIE NALEŻNEGO RYCZAŁTU
W tej części oblicza się należny ryczałt oraz wykazuje się 20% należnego ryczałtu wykazanego przez zmarłego przedsiębiorcę w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 6-13 ustawy i rok podatkowy, w którym zmarły przedsiębiorca korzystał z tego zwolnienia.
RYCZAŁT DO ZAPŁATY / NADPŁATA
W tej części wykazuje się wpłacony ryczałt oraz ryczałt do zapłaty / nadpłatę.
RYCZAŁT OBLICZONY I WYKAZANY PRZEZ PODATNIKA W EWIDENCJI PRZYCHODÓW W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH (KWARTAŁACH)
W tej części wykazuje się ryczałt obliczony i wykazany przez podatnika w ewidencji przychodów w podziale na miesiące / kwartały w wysokości po dokonanych odliczeniach.
WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1,5% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)
Stosownie do postanowień art. 21b ustawy, naczelnik urzędu skarbowego - na wniosek podatnika - przekazuje na rzecz OPP kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego wynikającego:
1) z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie, albo
2) z korekty zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości ryczałtu należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej).
Za wniosek uważa się podanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP (w poz.
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE
W poz.
INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH
PIT/O - składają podatnicy dokonujący odliczeń od dochodu / przychodu (np. kwot darowizn, wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku w załączniku tym należy wypełnić tylko pozycje "podatnik". Przedsiębiorstwo w spadku może skorzystać tylko z niektórych odliczeń.
Załącznik PIT/O został omówiony w oddzielnej broszurze informacyjnej.
PIT-28/B - składają osoby fizyczne uzyskujące przychody z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) oraz przedsiębiorstwa w spadku w związku z działalnością prowadzoną w formie spółki cywilnej.
PIT/WZR - składają podatnicy informujący o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających przychody, wynikających z transakcji handlowych.
INFORMACJE DODATKOWE
W tej części podatnik podaje (zaznaczając właściwe kwadraty) informacje dodatkowe, tj.:
- czy wybrał kwartalny sposób opłacania ryczałtu na podstawie art. 21 ust. 1a ustawy,
- czy wybrał metodę ustalania daty powstania przychodów na podstawie art. 14 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym.
PODPIS OSOBY REPREZENTUJĄCEJ PODATNIKA
Ta część przeznaczona jest do podania imienia i nazwiska podpisującego oraz podpisania zeznania przez zarządcę sukcesyjnego albo inną osobę uprawnioną do podpisania zeznania w imieniu przedsiębiorstwa w spadku.
Opracowanie zawiera informacje podstawowe. W celu uzyskania szerszych informacji można zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej wybierając z telefonu stacjonarnego numer 801 055 055 lub z telefonu komórkowego numer 22 330 0330 lub za pośrednictwem strony www.kis.gov.pl. Natomiast w przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.
Objaśnienia
1) W zeznaniu i składanych załącznikach należy wpisać identyfikator podatkowy NIP zmarłego przedsiębiorcy.
2) Przez urząd, do którego jest adresowane zeznanie, rozumie się urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.
3) Ilekroć jest mowa o Ordynacji podatkowej, oznacza to ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.).
4) W przypadku zaznaczenia w poz.
5) Przychody opodatkowane według stawki określonej na podstawie art. 17 ustawy należy wpisać w odpowiedniej pozycji wiersza 4.
6) Wydatki na cele określone w art. 11 ustawy podlegają odliczeniu od przychodu, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.
7) W celu obliczenia kwoty wydatków podlegającej odliczeniu od przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowanych różnymi stawkami należy w pierwszej kolejności kwotę z poz.
8) W celu obliczenia kwoty przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowanych różnymi stawkami - po odliczeniach, należy w pierwszej kolejności kwoty przychodów wykazanych w poz. od
9) W celu obliczenia kwoty zobowiązań i wierzytelności zwiększających przychody określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowane różnymi stawkami należy kwotę z poz.
10) W celu obliczenia kwoty wierzytelności i zobowiązań zmniejszających przychody określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowane różnymi stawkami należy kwotę z poz.
11) W celu obliczenia kwoty przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy po zwiększeniach i zmniejszeniach i opodatkowanych różnymi stawkami należy kwoty przychodów wykazanych w poz. od
12) W celu obliczenia kwoty odliczeń od przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowanych różnymi stawkami należy kwotę z poz.
13) W celu obliczenia kwoty przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy po odliczeniach i opodatkowanych różnymi stawkami należy kwoty przychodów wykazanych w poz. od
14) W celu obliczenia kwoty ryczałtu od przychodów określonych przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy i opodatkowanych różnymi stawkami należy w pierwszej kolejności kwoty przychodów wykazanych w poz. od
15) Dokonanie odliczeń od ryczałtu jest możliwe, jeśli z tych samych tytułów podatnik nie dokonywał odliczeń od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.
16) Należy podać rok podatkowy, w którym zmarły przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 6-13 ustawy.
Pouczenia
W przypadku niewpłacenia w obowiązujących terminach należności wynikających z poz.
Za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.