logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.


WYDATKI NA CELE REHABILITACYJNE ORAZ WYDATKI ZWIĄZANE Z UŁATWIENIEM WYKONYWANIA CZYNNOŚCI ŻYCIOWYCH

Wydatki uprawniające do odliczeń
Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Osoba niepełnosprawna to osoba, która posiada:
a) orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
b) decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
c) orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, lub
d) orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika to osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika, której roczne dochody nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 240, z późn. zm.), tj. kwoty 16061,28 zł, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego, będąca dla podatnika: współmałżonkiem, dzieckiem własnym, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem, synową.

Uwaga: do dochodu, o którym mowa powyżej wlicza się wszystkie dochody, również zwolnione od podatku (np. zapomogi) z wyjątkiem:
a) przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów,
b) świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a ustawy,
c) dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne,
d) dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1, z późn. zm.),
e) dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692, z późn. zm.),
f) dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967, z późn. zm.),
g) dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. poz. 2127, z późn. zm.),
h) refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na runku gazu (Dz. U. poz. 2687).
i) alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c ustawy o PDoF, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e ustawy o PDoF, tj. dzieci:
- małoletnich,
- pełnoletnich, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem renty rodzinnej, podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy, lub przychodów zwolnionych od podatku, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy i w art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 16061,28 zł.

Osoba pozostająca na utrzymaniu to osoba, będąca członkiem rodziny utrzymująca się z połączonych dochodów tych osób.
Podstawa prawna: art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615, z późn. zm.).

Utrzymywanie to zapewnianie środków do życia, ponoszenie kosztów związanych z czyimś wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest potwierdzenie przez osobę, której dotyczy wydatek statusu osoby niepełnosprawnej odpowiednimi dokumentami, a mianowicie konieczne jest posiadanie jednego z dokumentów:
a) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
b) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
c) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, lub
d) orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Orzeczenie, o którym mowa powyżej w lit. a wydane w trakcie roku podatkowego nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczeń za dany rok. Co do zasady, odliczeniu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu wskazano, iż stopień niepełnosprawności datowany jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. Wówczas podatnik ma prawo odliczyć wydatki poniesione od dnia wskazanego w orzeczeniu jako data ustalenia stopnia niepełnosprawności (na podst. interpretacji indywidualnych np. o sygnaturze: IBPBII/1/415-842/09/AŻ).
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której poniesienie wydatku na cele rehabilitacyjne jest jednym z warunków, które umożliwiają podatnikowi nabycie statusu osoby niepełnosprawnej. W takiej sytuacji (na podst. wyroku sądu WSA w Gdańsku, I SA/Gd 457/01) późniejsze uzyskanie orzeczenia uprawnia podatnika do odliczenia wydatku na cele rehabilitacyjne. Należy zaznaczyć, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą być odliczone tylko w roku, w którym zostały poniesione. Jeśli zatem z orzeczenia wynika, ze niepełnosprawność istniała już w poprzednich latach podatkowych to wydatki poniesione w tamtych latach można odliczyć tylko w drodze korekty zeznań podatkowych złożonych za tamte lata.

Odrębnymi przepisami orzekającymi o stopniu niepełnosprawności są:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),
- ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504, z późn. zm.).

W trakcie obowiązywania przepisów dot. ulgi rehabilitacyjnej zmianie uległy przepisy orzekania o stopniach niepełnosprawności (zmiana m.in. nazw stopni), ustawodawca w art. 26 ust. 7f ustawy o PDoF wskazał jak należy rozumieć "I grupę inwalidztwa" oraz "II grupę inwalidztwa".

Osoba niepełnosprawna zaliczona do I grupy inwalidzkiej to osoba, w stosunku do której, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.
Osoba niepełnosprawna zaliczona do II grupy inwalidzkiej to osoba, w stosunku do której, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnoprawności.

Wydatki uprawniające do odliczeń, dzielą się na:
a) wydatki NIELIMITOWANE (odliczeniu podlega cała wydatkowana kwota),
b) wydatki LIMITOWANE (odliczeniu podlega kwota z uwzględnieniem "górnego" lub "dolnego" limitu kwotowego).

Uwaga: nie ma znaczenia, gdzie podatnik dokona wydatku - w kraju czy za granicą. Zagraniczne kwoty poniesionych wydatków należy odpowiednio przeliczyć na złote (przy przeliczeniu należy zastosować średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku).

Opis poszczególnych wydatków z podziałem na LIMITOWANE i NIELIMITOWANE patrz poniżej -> "Szczegółowy opis poszczególnych wydatków uprawniających do skorzystania z odliczenia"

Dokumentowanie wydatków
Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Dokumentem tym może być każdy dowód, np. faktura VAT, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu, o ile będzie z niego wynikać: kto, kiedy, komu, w jakiej kwocie oraz za co zapłacił. Sam paragon nie jest dowodem poniesienia wydatku przez podatnika.

Obowiązek udokumentowania wydatków nie dotyczy wydatków poniesionych na:
- opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej,
- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia.
Oznacza to, że wskazane wydatki mogą być odliczone od dochodu (przychodu), nawet jeśli podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego ich poniesienie.
W trzech podanych przypadkach przepisy wskazują, iż na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności są to odpowiednio następujące dowody:
- wskazanie z imienia i nazwiska osób, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika,
- okazanie certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego.
Ustawodawca posłużył się sformułowaniem "w szczególności", a zatem wymienione sposoby potwierdzenia poniesionych wydatków nie są jedynymi możliwymi dowodami.

W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, że "organ podatkowy ma prawo kwestionowania wydatku na cel rehabilitacyjny w takim samym stopniu jak wykorzystywanie przez każdego z podatników ulgi podatkowej, a podatnik musi uwiarygodnić swoje twierdzenie, że poniósł określone wydatki. Istotnym jest bowiem, że owa limitowana ulga powoduje obniżenie podstawy do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc podatnik winien wykazać, że je poniósł. Nie jest ona świadczeniem należnym podatnikowi z mocy prawa" (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1912/2008).

Kwota podlegająca odliczeniu
Odliczeniu nie podlegają wydatki, które:
- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
- zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Uwaga: w przypadku częściowego sfinansowania (dofinansowania) wydatków ze wskazanych powyżej funduszy (środków) lub częściowego zwrotu wydatków w jakiejkolwiek formie odliczeniu podlega kwota różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Określając kwotę odliczenia z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne należy również pamiętać, że część z nich jest limitowana a część nielimitowana. W przypadku wydatków nielimitowanych odliczeniu podlega kwota faktycznie poniesiona a w przypadku wydatków limitowanych (ograniczonych "górnym" limitem) odliczeniu podlega kwota faktycznie poniesiona, nie wyższa niż limit. Szczególnym przypadkiem są wydatki na leki, w tym przypadku odliczeniu podlega różnica pomiędzy wydatkami poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Sposób dokonania odliczenia
Odliczenia można dokonać od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych nie podlegają odliczeniu od dochodu/przychodu przedsiębiorstwa w spadku.
Jeżeli podatnik w roku podatkowym, wśród wyżej wymienionych dochodów (przychodów), uzyskał dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu lub umów o podobnym charakterze, to z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu ("ostatecznego" rozliczenia dokonuje jednak w zeznaniu podatkowym).

Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i jednocześnie dochody opodatkowane wg skali to może dokonać wyboru w ramach, którego dochodu / przychodu dokona odliczenia; ważne aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie tzn. raz od przychodu opodatkowanego ryczałtem i drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej.

Uwaga: kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodach (przychodach) danego roku podatkowego nie podlega odliczeniu w latach następnych.

Szczegółowy opis poszczególnych wydatków uprawniających do skorzystania z odliczenia

WYDATKI NIELIMITOWANE, uprawniające do dokonania odliczeń to wydatki poniesione na:
(uwaga: wszystkie wydatki tego rodzaju muszą zostać udokumentowane, więcej -> patrz "Dokumentowanie wydatków")

1. adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

Przez adaptację i wyposażenie mieszkania (budynku mieszkalnego) należy rozumieć przystosowanie mieszkania (budynku mieszkalnego) do użytku, które umożliwi lub ułatwi życie w nim osobie niepełnosprawnej. Odliczeniu podlegają zatem wyłącznie wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania (budynku mieszkalnego), które służą ułatwieniu osobie niepełnosprawnej wykonywania czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności, jeżeli pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a rodzajem niepełnosprawności zachodzi ścisły związek, a cechą dokonanej adaptacji jest jego indywidualne przeznaczenie.
Ustawodawca nie zdefiniował katalogu wydatków związanych z tego rodzaju odliczeniem. Przykładowymi wydatkami, jakie można odliczyć (zebrane na podstawie wydanych interpretacji indywidualnych) są np. w przypadku osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu wydatki: na zakup i montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, krzesełka prysznicowego montowanego do ściany; montaż podłóg antypoślizgowych; montaż płytek antypoślizgowych; wydatki na poszerzenie drzwi oraz likwidację progów. Odliczeniu nie podlegają wydatki na adaptację terenu wokół budynku mieszkalnego (mieszkania) np. wydatki na budowę chodnika, wyłożenie kostki brukowej.

2. przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

Przez przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności należy rozumieć konieczne lub znacznie ułatwiające przystosowanie pojazdu do korzystania z niego przez osobę niepełnosprawną. Ustawodawca nie zdefiniował katalogu wydatków związanych z tego rodzaju odliczeniem. Odliczeniu podlegają wydatki na określone części czy przeróbki np. umieszczenie pedałów gazu, sprzęgła, hamulca na wysokości kierownicy w celu umożliwienia obsługi ręcznej. Odliczeniu nie podlegają wydatki poniesione na zakup nowego samochodu przystosowanego fabrycznie dla osoby niepełnosprawnej.

Przykład:
Podatnik zakupił samochód, który wymagał pewnych napraw oraz przystosowania go do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W warsztacie zlecił naprawę uszkodzonych części; przerobienie dźwigni zmiany biegów, hamulca oraz gazu, zainstalowanie urządzeń do napędu samochodu na gaz oraz zwiększenie powierzchni bagażnika umożliwiające przewożenie wózka inwalidzkiego. Wymiana uszkodzonych części kosztowała 3100 zł, przerobienie dźwigni zmiany biegów, hamulca oraz gazu 1500 zł, zainstalowanie urządzeń gazowych 4200 zł oraz powiększenie przestrzeni bagażnika 750 zł.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu będą podlegały wydatki związane z przerobieniem dźwigni zmiany biegów, gazu, hamulca w kwocie 1500 zł oraz wydatek związany z powiększeniem przestrzeni bagażnika w kwocie 750 zł. Pozostałe wydatki nie mieszczą się w zakresie ulgi.

3. zakup, naprawa lub najem wyrobów medycznych oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie

Odliczeniu podlegają wydatki na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463, z późn. zm.) oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.
Zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Minister właściwy do spraw zdrowia określił, w drodze rozporządzenia wykaz wyrobów medycznych, patrz: załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704).

Uwaga w ramach wydatków nielimitowanych odliczeniu nie podlegają wydatki na zakup:
- pieluchomajtek,
- pieluch anatomicznych,
- chłonnych majtek,
- podkładów,
- wkładów anatomicznych.
(odliczenie wydatków na zakup ww. rzeczy patrz: "Wydatki limitowane" -> pkt 1)

4. zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w powyższym pkt 3, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego

Odliczenie wydatków z tego tytułu zostało uwarunkowane istnieniem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rodzajem wydatku a potrzebami osoby niepełnosprawnej ze względu na jej niepełnosprawność. Zarówno sprzęt, narzędzia jak i urządzenia muszą spełniać wymóg ułatwiania wykonywania czynności, utrudnionych z uwagi na niepełnosprawność. Kolejnym warunkiem jaki musi zostać spełniony jest indywidualny charakter kupionego lub naprawianego sprzętu, urządzeń i narzędzi. Zatem każdy wydatek musi być rozpatrzony indywidualnie i w odniesieniu do konkretnego podatnika korzystającego z odliczenia. W ramach ulgi np. niewidomy informatyk będzie mógł odliczyć wydatki na zakup komputera z oprogramowaniem umożliwiającym głosowe sterowanie komputerem czy z klawiaturą z alfabetem Braille'a.

5. zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

Przez wydawnictwa i materiały szkoleniowe należy rozumieć wszelkie wydawnictwa (prasowe, książkowe, audiowizualne), które pomocne są w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione np. na zakup opracowań lub poradników na temat danego schorzenia, wydawnictwa audio zawierające poradniki i materiały szkoleniowe dla osób niewidzących i niedowidzących.

6. odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym

Odliczenie dotyczy tylko osoby z niepełnosprawnością. Jeżeli na turnus osoba niepełnosprawna jedzie z opiekunem to odliczeniu nie podlegają odpłatności za pobyt tego opiekuna.
Uwaga: odliczenie odpłatności za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym patrz pkt 8.

7. odpłatność za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych

Zakład lecznictwa uzdrowiskowego to zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne lub stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, działający na obszarze uzdrowiska, utworzony w celu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych i przeciwwskazań ustalonych dla danego uzdrowiska, w szczególności wykorzystujących warunki naturalne uzdrowiska przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1301, z późn. zm.).

Zakładami lecznictwa uzdrowiskowego są:
- szpitale uzdrowiskowe,
- sanatoria uzdrowiskowe,
- szpitale uzdrowiskowe dla dzieci i sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci,
- przychodnie uzdrowiskowe,
- zakłady przyrodolecznicze,
- szpitale i sanatoria w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.
Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1301, z późn. zm.).

W zakładzie rehabilitacji leczniczej udziela się świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W zakładzie opiekuńczo-leczniczym udziela się całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnieniu im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych.

W zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym udziela się całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnieniu im produktów leczniczych potrzebnych do kontynuacji leczenia, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych.

Podstawową funkcją wymienionych powyżej zakładów jest udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom chorym, w tym niepełnosprawnym, niewymagającym leczenia szpitalnego.

Prawo do odliczeń nie przysługuje w odniesieniu do:
- dodatkowych wydatków poniesionych w związku z pobytem, np. opłacenie miejsca parkingowego czy opłata miejscowa tzw. klimatyczna;
- wydatków związanych z opłaceniem pobytu w powyższych placówkach mających charakter wyłącznie wypoczynkowy (np. wczasy w sanatorium); zasadne jest zatem wskazanie na rachunku za pobyt w placówce jakiego charakteru jest dany pobyt;
- wydatków ponoszonych za pobyt w placówkach, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.) tzn. za pobyt w domu pomocy społecznej, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Uwaga: odliczenie odpłatności za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej patrz pkt 8.

Odliczeniu, oprócz wydatków związanych z pobytem na leczeniu, podlegają na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 15 lit. b ustawy o PDoF koszty związane z odpłatnym przejazdem środkami transportu publicznego do zakładów na leczenie (patrz pkt 14).

8. odpłatność za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej

Nowy tytuł odliczenia (obowiązujący od 2021 r.) daje możliwość odliczenia w rozliczeniu podatkowym również wydatków za pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną - zaliczoną do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.

9. odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne

Wyodrębnienie w 2021 r. z pkt 7 nowego odliczenia jakim są "odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo rehabilitacyjne" ma charakter porządkujący. Zdarzały się bowiem nieuzasadnione przypadki ograniczenia prawa do odliczenia wydatków rehabilitacyjnych tylko w sytuacji, gdy zabiegi te były realizowane w zakładach, o których mowa w pkt 7.

W ramach ulgi podatnik ma prawo odliczyć odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne - nie muszą być one ponoszone w ramach pobytu w zakładzie. Wystarczające jest, że wydatek poniesie podatnik, który w związku ze swoją niepełnosprawnością, zobowiązany jest do zabiegów rehabilitacyjnych lub leczniczo-rehabilitacyjnych.

10. opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa

Ustawodawca nie zdefiniował w przepisach, jakiego rodzaju czynności mieszczą się w zakresie definicji "opieka pielęgniarska" oraz "usługi opiekuńcze". W związku z tym należy uwzględnić inne przepisy charakteryzujące tego rodzaju usługi. Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.): usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem a specjalistyczne usługi opiekuńcze są usługami dostosowanymi do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczonymi przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Przepisem, do którego można się również odnieść jest rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 189, poz. 1598, z późn. zm.).

11. opłacenie tłumacza języka migowego

Prawo do ulgi mają wyłącznie osoby niepełnosprawne nieme lub głuchonieme oraz podatnicy utrzymujący takie osoby. Wydatek poniesiony przez inną osobę niepełnosprawną na tłumacza języka migowego nie ma związku z celami rehabilitacyjnymi.

12. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia

Odliczeniu, oprócz wydatków związanych z pobytem dzieci i młodzieży na koloniach i obozach, podlegają na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 15 lit. c ustawy o PDoF koszty związane z odpłatnym przejazdem środkami transportu publicznego na kolonię lub obóz (patrz pkt 14).

13. odpłatny przewóz:
- osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
- osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 również innymi środkami transportu niż karetka transportu sanitarnego

Rodzaj środka transportu dla przewozu osób niepełnosprawnych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 nie został zdefiniowany przez ustawodawcę. Brak ograniczenia powoduje, że mogą to być środki transportu typu kolejowego, tramwajowego, autobusowego, promowego, samolotowego, przewozy taksówkowe lub prywatny samochód.
Odliczeniu podlegają tylko wydatki na dojazd osoby niepełnosprawnej. Jeśli osobie niepełnosprawnej podczas przejazdu towarzyszył opiekun to wydatki poniesione na przejazd tego opiekuna nie podlegają odliczeniu (uwaga: wydatek na odpłatny przejazd opiekuna: patrz pkt 14).
Odliczenie wydatków na odpłatny przewóz od 2021 r. jest możliwe bez względu na cel, któremu miał służyć przewóz osoby niepełnosprawnej.

14. odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
- na turnusie rehabilitacyjnym,
- w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
- na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia
- opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, lub zakładzie rehabilitacji leczniczej

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej.
Podstawa prawna: art. 4 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1343, z późn. zm.).

Środkami transportu publicznego są: kolej, metro, tramwaj, autobus, trolejbus, statek pasażerski, samolot pasażerski.

WYDATKI LIMITOWANE, uprawniające do dokonania odliczeń to wydatki poniesione na:

1. pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280

Należy zauważyć, że osoby ponoszące wydatki na ten cel mogą korzystać z ich refundacji. Podstawę prawną do jej uzyskania stanowi ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2555, z późn. zm.).

Uwaga: w przypadku częściowego sfinansowania (dofinansowania) wydatków ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub częściowego zwrotu wydatków w jakiejkolwiek formie odliczeniu podlega kwota różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

2. opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280

Podatnik będący osobą niewidomą, nie może korzystać z podwójnej ulgi z tego samego tytułu, tzn. w jednym przypadku jako osoba niewidoma, a w drugim jako osoba niepełnosprawna.
W przypadku ponoszenia tego rodzaju wydatków nie muszą być one udokumentowane, jedynie na żądanie organów podatkowych podatnik jest zobowiązany do przedstawienia dowodów uprawniających do odliczenia (więcej -> patrz "Dokumentowanie wydatków uprawniających do odliczeń").

3. utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280

Pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 11, art. 20b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
W przypadku ponoszenia tego rodzaju wydatków nie muszą być one udokumentowane, jedynie na żądanie organów podatkowych podatnik jest zobowiązany do przedstawienia dowodów uprawniających do odliczenia (więcej -> patrz "Dokumentowanie wydatków uprawniających do odliczeń").

4. leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo)

Odliczeniu podlegają wydatki na leki, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301, z późn. zm.).
Lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydania w tej aptece.
Lekiem gotowym jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu.
Lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej.
Wykaz produktów spełniających cechy leku na terytorium Polski został opublikowany w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do obrotu dopuszczone są również produkty lecznicze niewymagające pozwolenia, o których mowa w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Prawo do odliczenia wydatków tego rodzaju przysługuje, jeśli:
- poniesione w danym miesiącu wydatki na zakup leków przekraczają kwotę 100 zł,
- stosowanie określonych leków (stale lub czasowo) zostało potwierdzone przez lekarza specjalistę,
- poniesione wydatki zostały udokumentowane dokumentem potwierdzającym wydatek.

Z ulgi mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy w danym miesiącu poniosą wydatki na leki w kwocie przekraczającej 100 zł. Odliczeniu podlega wyłącznie nadwyżka ponad wskazaną kwotę, w przypadku poniesienia wydatku w niższej kwocie np. 60 zł nie nabywa się prawa do odliczenia za dany miesiąc. Podatnik nie ma możliwości zsumowania wydatków poniesionych w danym miesiącu z wydatkami poniesionymi w następnym miesiącu.
Lekarzem uprawnionym do stwierdzenia stosowania określonych leków jest wyłącznie lekarz specjalista. Za lekarza specjalistę należy uważać lekarza posiadającego specjalizację w określonej dziedzinie medycyny np. onkologa, okulistę, dermatologa itp., jak również lekarza podstawowej opieki medycznej, o ile posiada określoną specjalizację. W przepisach nie określono w jakiej formie lekarz specjalista powinien stwierdzić potrzebę stosowania określonych leków, jednak dla celów dowodowych zasadne jest aby zostało ono stwierdzone w formie pisemnej np. w postaci zaświadczenia. Z wystawionego dokumentu powinno wynikać, kto i kiedy go wystawił oraz jakie leki i przez jaki okres powinny być stosowane przez wymienioną z imienia i nazwiska osobę niepełnosprawną. Ważne jest również aby ze wskazanego dokumentu wynikał okres stosowania określonych leków (stale lub czasowo). Należy zaznaczyć, że wskazane "zaświadczenie" nie jest jedynym dokumentem, może to być każdy inny dokument, z którego będą wynikały podane dane.
Dokument stwierdzający poniesiony wydatek powinien jasno wskazywać: kto, kiedy, komu, w jakiej kwocie oraz za co zapłacił. Jeżeli wydatek ponosi podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna, to dowód poniesienia wydatku powinien zostać wystawiony na podatnika.

Przykład:
MiesiącFaktyczny wydatek (bez kwot sfinansowanych, dofinansowanych, zwróconych)Kwota odliczeniaSposób obliczenia
Styczeń250 zł150 zł250 zł - 100 zł = 150 zł
Marzec 78 zł0 zł78 zł - 100 zł < 0
Kwiecień100 zł0 zł 100 zł - 100 zł = 0 zł
Maj320 zł220 zł320 zł - 100 zł = 220 zł
Czerwiec108 zł 8 zł108 zł - 100 zł = 8 zł
Lipiec25 zł 0 zł25 zł - 100 zł < 0
Sierpień298 zł 198 zł298 zł - 100 zł = 198 zł
Razem1179 zł 576 zł-

Uwaga:
W przypadku, gdy w roku podatkowym za który dokonywane jest rozliczenie podatnik dokonuje odliczenia wydatków na leki poniesionych w danym miesiącu:
a) tylko od dochodu (wykazuje je na PIT/O dołączonym do PIT-36/PIT37) lub tylko od przychodu (wykazuje je na PIT/O dołączonym do PIT-28) i nie zaznaczył kwadratu "Nie obliczaj automatycznie" w poz. 27a na PIT/O to dla tego miesiąca należy wpisać kwotę faktycznie poniesionych wydatków (kwota z kolumny drugiej powyższej tabeli), program dla wykazanej kwoty obliczy ostatecznie kwotę odliczenia (tzn. różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł);
b) zarówno od dochodu jak i od przychodu (wykazuje je na PIT/O dołączonym do PIT-36/PIT-37 i PIT/O dołączonym do PIT-28) i nie zaznaczył kwadratu "Nie obliczaj automatycznie" w poz. 27a na PIT/O do PIT-28 i na PIT/O do PIT-36/PIT-37 to dla prawidłowego odliczenia wydatków w tym miesiącu należy kwotę przysługującego odliczenia dla tego miesiąca (kwota z kolumny trzeciej powyższej tabeli) podzielić (w dowolnej proporcji) na kwotę odliczaną od dochodu i kwotę odliczaną od przychodu a następnie na PIT-ach/O dołączanych do zeznań głównych wykazać te kwoty po powiększeniu o kwotę 100
np. jeśli dla miesiąca "Styczeń" z powyższej tabeli podatnik chce dokonać odliczenia tych wydatków zarówno od dochodu jak i od przychodu to:
- kwotę 150 zł (trzecia kolumna) dzielimy na kwotę odliczaną od dochodu i od przychodu np.:
70 zł (kwota odliczana na PIT/O do PIT-36/PIT-37),
80 zł (kwota odliczana na PIT/O do PIT-28)
- wykazujemy ostateczne kwoty odliczeń dla miesiąca "Styczeń":
na PIT/O do PIT-36/PIT-37 będzie to kwota: 70 zł + 100 zł = 170 zł
na PIT/O do PIT-28 będzie to kwota: 80 zł + 100 zł = 180 zł
(program dla tak wykazanych kwot obliczy ostateczną kwotę odliczenia na poszczególnych PIT/O tzn. różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł);
c) zarówno od dochodu jak i od przychodu (wykazuje je na PIT/O dołączonym do PIT-36/PIT-37 i PIT/O dołączonym do PIT-28) i zaznaczył kwadrat "Nie obliczaj automatycznie" w poz. 27a na PIT/O do PIT-28 LUB na PIT/O do PIT-36/37 wówczas wykazując kwotę odliczenia na PIT/O z zaznaczonym kwadratem w poz. 27a należy pamiętać, że na PIT/O z niezaznaczonym kwadratem w poz. 27a program oblicza kwotę do odliczenia wg wzoru: "Kwota wydana na leki" - 100 zł. Użytkownik w podanej sytuacji musi samodzielnie pilnować limitu odliczenia.

5. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280

Do skorzystania z odliczenia konieczne jest, aby samochód był własnością lub współwłasnością osoby niepełnosprawnej (osoby, na utrzymaniu której jest osoba niepełnosprawna). Wskazany fakt ustala się na podstawie wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli samochód jest współwłasnością osób niepełnosprawnych (współwłasnością małżeńską) to każda z osób może dokonać odliczeń z tytułu jego używania, nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest wymieniony tylko jeden ze współwłaścicieli. Przepisy nie wymagają, aby osoba niepełnosprawna (osoba, na utrzymaniu której jest osoba niepełnosprawna) posiadała prawo jazdy i użytkowała samochód jako kierowca.
Używanie samochodu innego niż samochód osobowy nie uprawnia do ulgi. Dla uznania samochodu za samochód osobowy należy posłużyć się definicją obowiązującą w czasie nabycia samochodu (patrz odpowiedni stan prawny art. 5a pkt 19a ustawy o PDoF).
Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych związane z używaniem samochodu osobowego; są to np. wydatki na przejazdy na zabiegi rehabilitacyjne, na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy.
Wskazane odliczenie jest limitowane, jeśli zatem do skorzystania z ulgi prawo ma kilka osób np. oboje małżonkowie są osobami niepełnosprawnymi, osoba niepełnosprawna ma na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną lub podatnik ma na utrzymaniu kilka osób niepełnosprawnych to każda z tych osób dysponuje "własnym" limitem, jednak kwota odliczenia u danej osoby nie może przekroczyć kwoty limitu (np. każdy z małżonków będący osobą niepełnosprawną ma "własny" limit do kwoty 2280 zł).
Osoba niepełnosprawna posiadająca na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną może odliczyć wydatki z tytułu przejazdów na własne zabiegi jak i zabiegi osoby pozostającej na utrzymaniu do kwoty limitu, czyli do kwoty 2280 zł. Osobie fizycznej przysługuje bowiem jeden limit, nawet jeżeli ma na utrzymaniu jedną, dwie czy więcej osób niepełnosprawnych i sama jest niepełnosprawna (patrz np. interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2018 r., sygnatura: 0115-KDIT2-2.4011.113.2018.1.ŁS, nr dokumentu: 530611/I).

W przypadku ponoszenia tego rodzaju wydatków nie muszą być one udokumentowane, jedynie na żądanie organów podatkowych podatnik jest zobowiązany do przedstawienia dowodów uprawniających do odliczenia (więcej -> patrz "Dokumentowanie wydatków uprawniających do odliczeń").

UWAGA
Katalog wydatków LIMITOWANYCH i NIELIMITOWANYCH ma charakter zamknięty - oznacza to, że można odliczyć TYLKO wydatki, które zostały wymienione w przepisach ustawy o PDOF.

Przykłady

I.
Podatnik jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (II grupa inwalidzka). W 2022 r. podatnik poniósł wydatki: na zakup leków przepisanych przez lekarza specjalistę w wysokości: Styczeń – Kwiecień po 320 zł, Czerwiec 91 zł, Październik 167 zł; za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym w kwocie 1200 zł oraz na używanie samochodu osobowego, którego jest właścicielem, na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w kwocie 2989 zł. Żadne z poniesionych wydatków nie zostały sfinansowane (dofinansowane) lub zwrócone w jakiejkolwiek formie.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik będzie mógł odliczyć:
za leki:
Styczeń: 320 zł – 100 zł = 220 zł
Luty: 320 zł – 100 zł = 220 zł
Marzec: 320 zł – 100 zł = 220 zł
Kwiecień: 320 zł – 100 zł = 220 zł
Czerwiec: 91 zł – 100 zł < 0 czyli 0 zł
Październik: 167 zł – 100 zł = 67 zł
za pobyt na turnusie: jest to wydatek nielimitowany czyli odliczeniu podlega cała kwota 1200 zł
za używanie samochodu osobowego: jest to wydatek limitowany, limit wynosi 2280 zł zatem kwotą podlegającą odliczeniu będzie kwota: 2280 zł

Podsumowując podatnik będzie mógł odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne w łącznej kwocie: 220 zł + 220 zł + 220 zł + 220 zł + 67 zł + 1200 zł + 2280 zł = 4427 zł

II.
Podatnik ma na utrzymaniu dwunastoletnią niepełnosprawną córkę. Córka nie uzyskała w 2022 r. żadnych dochodów. W związku z niepełnosprawnością córki (porusza się na wózku inwalidzkim) w mieszkaniu poszerzone zostały drzwi oraz usunięto progi, koszt wskazanych przeróbek wyniósł 3600 zł, dodatkowo w łazience zostało zamontowane krzesło prysznicowe (koszt 400 zł). Podatnik poniósł również koszt pobytu córki na obozie dla dzieci niepełnosprawnych w wysokości 2500 zł. Pobyt na obozie był dofinansowany z PFRON-u kwotą 1000 zł. Koszt przejazdu córki (pociągiem) na obóz został w całości pokryty przez podatnika i wyniósł 400 zł z czego 150 zł to koszt za przejazd córki a 250 zł to koszt przejazdu podatnika.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik mający na utrzymaniu niepełnosprawną córkę będzie mógł odliczyć:
za adaptację mieszkania: 3600 zł + 400 zł = 4000 zł
za pobyt córki na obozie: 2500 zł - 1000 zł (kwota z PFRON-u) = 1500 zł
za przejazd córki na obóz: 150 zł (nie można odliczyć kwoty przejazdu opiekuna)

Podsumowując podatnik będzie mógł odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne w łącznej kwocie: 4000 zł + 1500 zł + 150 zł = 5650 zł

III.
Podatnik jest osobą niepełnosprawną z orzeczoną II grupą inwalidzką oraz ma na utrzymaniu niepełnosprawnego syna z orzeczoną I grupą inwalidzką. Syn nie uzyskał w 2022 r. żadnych dochodów. Podatnik poniósł wydatki związane z używaniem samochodu osobowego przez osoby niepełnosprawne, tj. przez niego oraz będącego na jego utrzymaniu syna. Właścicielem samochodu osobowego jest podatnik. Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego nie zostały sfinansowane (dofinansowane) lub zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Podatnik będąc osobą niepełnosprawną i jednocześnie osobą, na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny syn, może odliczyć w zeznaniu podatkowym za dany rok kwotę poniesionych wydatków z tytułu używania samochodu osobowego będącego jego własnością jedynie do obowiązującego limitu tj. do wysokości kwoty 2280 zł.

Wydatki związane w używaniem samochodu osobowego to np. wydatki na paliwo, jego remont, wymianę opon czy ubezpieczenie (tj. odliczeniu podlegają również wydatki eksploatacyjne).

IV.
Podatnik ma na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, które nie uzyskało w 2022 r. żadnych dochodów.

Podatnik jako osoba, która ma na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko może skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na niepełnosprawne dziecko jeśli dokument potwierdzający poniesiony wydatek (np. faktura) będzie wystawiony(-a) na osobę niepełnosprawną jak i na osobę, która utrzymuje osobę niepełnosprawną.

V.
Rodzicie wychowują niepełnosprawne dziecko, oboje łożą na jego utrzymanie. Dziecko nie uzyskało w 2022 r. żadnych dochodów.

Rodzice jako osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko mogą skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na dziecko (niezależnie od tego, czy pozostają w związku małżeńskim czy też nie). Każdy z małżonków może odliczyć faktycznie poniesione przez siebie wydatki; w przypadku wydatków limitowanych, każdy rodzic ma własny limit.

VI.
Podatnik jest osobą niepełnosprawną, w trakcie roku podatkowego poniósł wydatki na leki, które są związane z niepełnosprawnością jak również wydatki nie związane z niepełnosprawnością. Stosowanie leków w okresie czasowym zostało zlecone przez lekarza specjalistę.

Podatnik może odliczyć wydatki na wszystkie leki, które zostały zalecone przez lekarza specjalistę. Również te, które nie są związane ze schorzeniem, na które podatnik posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Należy pamiętać, że odliczeniu podlega kwota, która jest różnicą pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.


Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 21.

1. Wolne od podatku dochodowego są:
100a)1) świadczenie uzupełniające otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji;




1) Dodany przez art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622), która weszła w życie z dniem 1 października 2019 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 6.

4c.2) Od dochodów jednego rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:
1) małoletnie,
2) pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie
– podatek może być określony zgodnie z ust. 4d na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym.




2) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 6.

4e.3) Przepisu ust. 4c pkt 3 nie stosuje się, jeżeli dziecko, o którym mowa w tym przepisie, uzyskało w roku podatkowym:
1) dochody, z wyjątkiem renty rodzinnej, podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub
2) przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152
– w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 240), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.




3) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 27.

1.4) Podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29–30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:
Podstawa obliczenia podatku w złotych4)Podatek wynosi
ponaddo
 120 00012% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł
120 000 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

1a. (uchylony)5)
1b. (uchylony)5)
1c.6) Wysokość kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w ust. 1, podlega weryfikacji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
1c.7) Wysokość kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w ust. 1, zwanej dalej „kwotą zmniejszającą podatek”, podlega weryfikacji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
1d.6) Minister właściwy do spraw finansów publicznych przedkłada Radzie Ministrów w terminie do 15 września danego roku propozycję zmiany kwoty zmniejszającej podatek na rok następny, w przypadku gdy kwota minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych jest wyższa od 1/12 ilorazu kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w ust. 1.
2.8) Jeżeli u podatników, którzy osiągają wyłącznie przychody z tytułu emerytur i rent niepodlegających podwyższeniu stosownie do art. 55 ust. 6, po odliczeniu podatku według skali określonej w ust. 1, pozostaje kwota przychodu niższa niż kwota stanowiąca 20% górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej określonej w ust. 1, w stosunku rocznym, podatek określa się tylko w wysokości nadwyżki ponad tę kwotę.
2. (uchylony)9)
3.8) Przepis ust. 2 stosuje się, jeżeli prawo do określonych w nim świadczeń oraz obowiązek podatkowy istniały w dniu 1 stycznia 1992 r. lub powstały, poczynając od świadczeń należnych od tego dnia.
3. (uchylony)9)
4. (uchylony)
5. (uchylony)
5a. (uchylony)
6. (uchylony)
7. (uchylony)
8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych – podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
9. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
9a. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.
10. (uchylony)




4) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 10; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
5) Przez art. 1 pkt 47 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 11.
6) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 47 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 11. W tym brzmieniu obowiązuje do wejścia w życie zmiany, o której mowa w odnośniku 7.
7) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 10; wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
8) W tym brzmieniu obowiązuje do wejścia w życie zmiany, o której mowa w odnośniku 9.
9) Przez art. 1 pkt 13 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 10; wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
10) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
11) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 30b.

1.12) Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
2. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:
1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c,
5) różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e,
6) różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł
– osiągnięta w roku podatkowym.
1a. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
1b. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14–16.
3. Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
5. Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
5a. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5b. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.
5c. (uchylony)
5d. Dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w ust. 1 oraz w art. 27 lub art. 30c.
5e. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5f. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5e stosuje się odpowiednio.
6. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z:
1)13) odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny,
2) odpłatnego zbycia walut wirtualnych
– i obliczyć należny podatek dochodowy.
6a. W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
7. Do dochodów, o których mowa w ust. 1, przepis art. 30a ust. 3 stosuje się odpowiednio.
8. (uchylony)




12) Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 54 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 14.
13) Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 54 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 14.
14) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 21.

1. Wolne od podatku dochodowego są:
148)15) przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244),
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
e)16) z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
– otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł;




15) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. a tiret trzecie ustawy, o której mowa w odnośniku 17; wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.; stosuje się do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2021 r. Dodatkowe informacje zawarte są w art. 13, 15 i 16 tej ustawy zmieniającej.
16) Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a tiret drugie ustawy, o której mowa w odnośniku 18; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
17) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123); wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Dodatkowe informacje zawarte są w art. 13, 15 i 16 tej ustawy zmieniającej.
18) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 21.

1. Wolne od podatku dochodowego są:
152)19) przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, osiągnięte:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,
c) z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
d)20) z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
– w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc od początku roku, w którym podatnik przeniósł to miejsce zamieszkania, albo od początku roku następnego, z zastrzeżeniem ust. 39, 43 i 44;




19) Dodany przez art. 1 pkt 13 lit. a tiret trzynaste ustawy, o której mowa w odnośniku 21.
20) Dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a tiret trzecie ustawy, o której mowa w odnośniku 22; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
21) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
22) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 26.

7f. Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1) I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
aa)23) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności;
2) II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.




23) Dodany przez art. 1 pkt 40 lit. g ustawy, o której mowa w odnośniku 24; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2021 r.
24) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Powrót

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 26.

7a. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na:
15) odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładach, o których mowa w pkt 6,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt 11,
d)25) opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.




25) Dodany przez art. 1 pkt 40 lit. e tiret ósme ustawy, o której mowa w odnośniku 26; stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2021 r.
26) Dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.



Powered by ProcessWire CMS