logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.

Aktualna treść publikacji jest dostępna pod linkiem.
WYDATKI PONIESIONE NA NABYCIE LUB OBJĘCIE UDZIAŁÓW (AKCJI)

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w:
- alternatywnej spółce inwestycyjnej lub
- spółce kapitałowej, w której alternatywna spółka inwestycyjna:
a) posiada co najmniej 5% udziałów (akcji),
b) będzie posiadała co najmniej 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej przez podatnika.

Sposób dokonania odliczenia
Poniesione wydatki mogą zostać odliczone od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- dochodu podlegającego opodatkowaniu wg 19% stawki podatku (podatek liniowy).

Poniesione wydatki nie podlegają odliczeniu od dochodu przedsiębiorstwa w spadku.

Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje jednocześnie dochody opodatkowane podatkiem liniowym i dochody opodatkowane wg skali, to może dokonać wyboru, w ramach którego dochodu dokona odliczenia; ważne, aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie, tzn. raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej, drugi raz od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym.

Warunki skorzystania z odliczenia
Odliczenie przysługuje, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) wspólnikiem alternatywnej spółki inwestycyjnej jest podmiot, który nabył lub objął udziały (akcje) w alternatywnej spółce inwestycyjnej sfinansowane w całości lub części ze środków europejskich w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, niemających charakteru bezzwrotnego, przeznaczonych na inwestycje venture capital w Rzeczypospolitej Polskiej;
2) podatnik zawarł z alternatywną spółką inwestycyjną umowę inwestycyjną regulującą prawa i obowiązki alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz podatnika wynikające z nabycia przez podatnika udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub wspólnej inwestycji alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz podatnika w spółkę kapitałową, w której alternatywna spółka inwestycyjna nabędzie lub obejmie co najmniej 5% udziałów (akcji);
3) w okresie 2 lat poprzedzających dzień pierwszego objęcia lub nabycia udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) lub będzie posiadała co najmniej 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej przez podatnika, ta alternatywna spółka inwestycyjna i spółka kapitałowa nie była z podatnikiem podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PDoF,
4) podatnik będzie posiadał udziały (akcje) przez nieprzerwany okres co najmniej 24 miesięcy.

Uwaga: w sytuacji gdy podatnik nie spełni warunku posiadania udziałów (akcji) przez nieprzerwany okres co najmniej 24 miesięcy, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej.

Limit odliczenia
Podatnik może odliczyć 50% wydatków, jakie poniósł na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub spółce kapitałowej, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada lub będzie posiadać udziały (akcje). Wielkość odliczenia od dochodu w roku podatkowym nie może przekroczyć 250000.

Przykład:
Podatnik w 2022 kupił akcje w alternatywnej spółce inwestycyjnej. W 2022 chce skorzystać z ulgi, jednak nie wyklucza sytuacji, że kupione akcje sprzeda przed upływem 24 miesięcy.
W zaistniałej sytuacji, jeśli w 2022 podatnik odliczy 50% poniesionych wydatków na zakup akcji w alternatywnej spółce kapitałowej i nie spełni warunku posiadania zakupionych akcji przez nieprzerwany okres co najmniej 24 miesięcy, wówczas będzie musiał doliczyć do dochodu kwotę odliczoną w 2022. Doliczenia podatnik dokona w roku podatkowym, w którym sprzeda akcje w alternatywnej spółce inwestycyjnej.

Powered by ProcessWire CMS