logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.

Aktualna treść publikacji jest dostępna pod linkiem.
ULGA Z TYTUŁU WPŁAT SKŁADEK CZŁONKOWSKICH NA RZECZ ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

Odliczeniu podlegają składki członkowskie zapłacone przez podatnika na rzecz związków zawodowych, do których należy podatnik.

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje m.in. osobom wykonującym pracę zarobkową. Prawa i obowiązki członków określa statut związku zawodowego. Pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą osoby wykonującej pracę zarobkową, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia tej osoby składkę związkową w zadeklarowanej przez nią wysokości. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie przekazywać kwoty pobranych składek związkowych na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez zakładową organizację związkową.
Podstawa prawna: art. 1, art. 2, art. 13 i art. 33 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854).

Sposób dokonania odliczenia
Ulga podlega odliczeniu od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu wg skali podatkowej,
- przychodu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Wpłaty składek członkowskich na rzecz związków zawodowych nie podlegają odliczeniu od dochodu / przychodu przedsiębiorstwa w spadku.
Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje jednocześnie przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i dochody opodatkowane wg skali, to może dokonać wyboru, w ramach którego dochodu / przychodu dokona odliczenia; ważne, aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie, tzn. raz od przychodu opodatkowanego ryczałtem i drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej.

Odliczeniu podlegają wydatki, które:
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
- nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Uwaga: kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodach (przychodach) danego roku podatkowego, nie podlega odliczeniu w latach następnych.
Odliczenia dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatnicy płacący zaliczki na podatek nie mają możliwości uwzględnienia wskazanej ulgi przy obliczaniu ich wysokości.

Wysokość odliczenia
W 2022 r. limit odliczenia wpłat składek na rzecz związków zawodowych nie może przekroczyć kwoty 500.
Odliczyć można wyłącznie wpłaty dokonane w roku podatkowym, za który składane jest rozliczenie. Składki należne na rzecz związku zawodowego a niezapłacone nie mogą zostać odliczone. Podstawą do skorzystania z odliczenia jest dowód wpłaty potwierdzający wysokość dokonanych wpłat w danym roku podatkowym na rzecz związków zawodowych. Dokument taki powinien zawierać co najmniej:
- dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty,
- tytuł i datę wpłaty,
- kwotę wpłaconych składek.
W przypadku składek potrącanych przez pracodawcę dowodem wpłaty jest informacja płatnika PIT-11, w której wykazano kwotę składki.

Powered by ProcessWire CMS