Archiwalna treść artykułu.
DAROWIZNA PRZEKAZANA W FORMIE TABLETÓW I LAPTOPÓW
Odliczeniu od dochodów/przychodów zgodnie z art. 52x ustawy o PDoF i art. 57e ustawy o ryczałcie podlegają darowizny rzeczowe przekazane w formie tabletów i laptopów w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku.
Darowizny w postaci laptopów lub tabletów można przekazać:
- organom prowadzącym placówki oświatowe,
- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
- operatorowi OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej), z przeznaczeniem na cele dalszego nieodpłatnego przekazania organom prowadzącym placówki oświatowe lub placówkom oświatowym.
Organem prowadzącym placówki oświatowe mogą być: jednostki samorządu terytorialnego, (np. gmina), ministrowie (np. Minister Środowiska, Minister Sprawiedliwości), jak również inne osoby prawne oraz osoby fizyczne, które mogą prowadzić szkoły i placówki systemu oświaty na podstawie przepisów Prawa oświatowego.
Przez placówkę oświatową rozumie się:
- przedszkola, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami specjalnymi lub integracyjnymi, w tym inne formy wychowania przedszkolnego;
- szkoły podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego;
- szkoły ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa;
- szkoły artystyczne;
- placówki oświatowo-wychowawcze, w tym: szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
- placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych;
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze umożliwiające dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna realizację odpowiednio obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki;
- uczelnie w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- placówki opiekuńczo-wychowawcze w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Uczelnia w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce to autonomiczny podmiot wchodzący w skład systemu szkolnictwa wyższego i nauki, który posiada osobowość prawną, prowadzący studia na co najmniej jednym kierunku. Uczelnia może być uczelnią publiczną, jeżeli jest utworzona przez organ państwa lub uczelnią niepubliczną, jeżeli jest utworzona przez osobę fizyczną albo osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego albo państwowa albo samorządowa osoba prawna.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej to placówka, w którym sprawowana jest instytucjonalna piecza zastępcza.
Przedmiotem darowizny mogą być tablety i laptopy, które są zdatne do użytku i wyprodukowane zostały nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich przekazania.
Odliczeniu z tego tytułu podlegają darowizny nieodliczone w ramach innych tytułów, tj. w ramach darowizny przekazanej:
- organizacjom na prowadzoną przez nie działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
- na cele kultu religijnego,
- na cele krwiodawstwa,
- na cele kształcenia zawodowego,
- na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
- na przeciwdziałanie COVID-19.
Limit odliczenia
Kwota odliczenia jest uzależniona od terminu obdarowania.
Data przekazania darowizny | Wartość odliczenia |
---|---|
Od dnia 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (tj. do 31 maja 2022 r.) | 100% wartości darowizny |
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.
Udokumentowanie darowizny
Z ulgi może skorzystać podatnik, który posiada dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.: dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Sposób dokonania odliczenia
Wartość przekazanej darowizny może zostać odliczona od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- dochodu podlegającego opodatkowaniu wg 19% stawki podatku (podatek liniowy),
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Darowizny przekazane w formie tabletów i laptopów nie podlegają odliczeniu od dochodu/przychodu przedsiębiorstwa w spadku.
Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje jednocześnie przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, dochody opodatkowane podatkiem liniowym i dochody opodatkowane wg skali to może dokonać wyboru w ramach, którego dochodu / przychodu dokona odliczenia; ważne aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie/trzykrotnie tzn. raz od przychodu opodatkowanego ryczałtem, drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej lub trzeci raz od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym.
W składanym zeznaniu podatkowym (załącznik PIT/O dołączony do PIT-36/PIT-37, do PIT-36L lub PIT-28) podatnik odliczając darowiznę wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny oraz dane obdarowanego (nazwę i kraj).
Odliczeniu nie podlegają darowizny:
- zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Kwota darowizny, która nie została odliczona w zeznaniu podatkowym - ze względu na brak wystarczających dochodów (przychodów) - nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.