Archiwalna treść artykułu.
DAROWIZNA PRZEKAZANA NA PRZECIWDZIAŁANIE COVID-19
Odliczeniu od dochodów/przychodów zgodnie z art. 52n ustawy o PDoF i art. 57b ustawy o ryczałcie podlegają darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19.
"Przeciwdziałanie COVID-19" są to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby COVID-19.
Podstawa prawna: art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.).
Darowizna może być przekazana w formie pieniężnej lub niepieniężnej (np. w postaci rzeczy lub prawa).
Odliczeniu podlega darowizna przekazana przez podatnika od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku:
1. podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą wpisanemu do ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19;
2. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
Zadania oraz organizację Agencji określa ustawa o rezerwach strategicznych, do jej zadań należy między innymi utrzymywanie rezerw strategicznych.
3. Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej;
Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych jest utworzona oraz działa na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Przedmiotem działalności Centralnej Bazy jest między innymi utrzymanie stałej rezerwy i dystrybucja aparatury, środków dezynfekcyjnych, szkła, innych środków medycznych, laboratoryjnych, materiałów oświatowo-zdrowotnych przeznaczonych dla podmiotów leczniczych w razie zagrożenia epidemicznego lub dla zapewnienia właściwego stanu sanitarnego kraju.
4. domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej;
5. Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19 (fundusz utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19).
Odliczeniu z tego tytułu podlegają darowizny nieodliczone w ramach innych tytułów, tj. w ramach darowizny przekazanej:
- organizacjom na prowadzoną przez nie działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
- na cele kultu religijnego,
- na cele krwiodawstwa,
- na cele kształcenia zawodowego,
- na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Limit odliczenia
Kwota odliczenia jest uzależniona od terminu obdarowania.
Data przekazania darowizny | Wartość odliczenia |
---|---|
Od dnia 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (tj. do 31 maja 2022 r.) | 100% wartości darowizny |
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.
Udokumentowanie darowizny
Z ulgi może skorzystać podatnik, który posiada dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
- w przypadku darowizny pieniężnej - dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy,
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Sposób dokonania odliczenia
Wartość przekazanej darowizny może zostać odliczona od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- dochodu podlegającego opodatkowaniu wg 19% stawki podatku (podatek liniowy),
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Darowizny na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19 nie podlegają odliczeniu od dochodu/przychodu przedsiębiorstwa w spadku.
Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje jednocześnie przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, dochody opodatkowane podatkiem liniowym i dochody opodatkowane wg skali to może dokonać wyboru w ramach, którego dochodu / przychodu dokona odliczenia; ważne aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie/trzykrotnie tzn. raz od przychodu opodatkowanego ryczałtem, drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej lub trzeci raz od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym.
W składanym zeznaniu podatkowym (załącznik PIT/O dołączony do PIT-36/PIT-37, do PIT-36L lub PIT-28) podatnik odliczając darowiznę wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny oraz dane obdarowanego (nazwę i kraj).
Odliczeniu nie podlegają darowizny:
- zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Kwota darowizny, która nie została odliczona w zeznaniu podatkowym - ze względu na brak wystarczających dochodów (przychodów) - nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.