Archiwalna treść artykułu.
DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO
Odliczeniu od dochodów zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o PDoF podlegają darowizny na cele kultu religijnego.
Przepisy nie ograniczają podmiotów, na rzecz których dokonane darowizny podlegają odliczeniu. Ważny jest cel kultu religijnego. W potocznym znaczeniu oznacza on czynności wykonywane z pobudek religijnych. Zatem odliczeniu podlegają np. darowizny przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych (np. na rzecz kościołów, parafii) na budowę, remont, wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych.
Limit odliczenia
Odliczeniu podlega faktyczna wartość dokonanej darowizny. Kwota odliczenia darowizny na cele kultu religijnego łącznie z darowiznami na cele pożytku publicznego, na cele krwiodawstwa, na cele kształcenia zawodowego oraz na cele zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie nie może przekroczyć 6% dochodu (w przypadku ryczałtowców 6% przychodu) wykazanego w zeznaniu.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.
Udokumentowanie darowizny
Z ulgi może skorzystać podatnik, który posiada dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
- w przypadku darowizny pieniężnej - dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy,
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Sposób dokonania odliczenia
Wartość przekazanej darowizny może zostać odliczona od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Darowizny na cele kultu religijnego nie podlegają odliczeniu od dochodu/przychodu przedsiębiorstwa w spadku.
Uwaga: Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i jednocześnie dochody opodatkowane wg skali to może dokonać wyboru w ramach, którego dochodu / przychodu dokona odliczenia; ważne aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie tzn. raz od przychodu opodatkowanego ryczałtem i drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej.
W składanym zeznaniu podatkowym (załącznik PIT/O dołączony do PIT-36/PIT-37 lub PIT-28) podatnik odliczając darowiznę wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny oraz dane obdarowanego (nazwę i kraj).
Odliczeniu nie podlegają darowizny:
a) poniesione na rzecz:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,
b) zwrócone w jakiejkolwiek formie,
c) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Kwota darowizny, która nie została odliczona w zeznaniu podatkowym - ze względu na brak wystarczających dochodów (przychodów) - nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.