Archiwalna treść artykułu.
PIT-28/B to informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) w danym roku. Formularz PIT-28/B składa również przedsiębiorstwo w spadku w związku z działalnością prowadzoną w formie spółki cywilnej.
PIT-28/B może być składany tylko jako załącznik do zeznania PIT-28 i PIT-28S.
Na jednym załączniku PIT-28/B wykazuje się dane dotyczące dwóch działalności prowadzonych w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Jeśli jest taka potrzeba, to można załączyć kolejny załącznik PIT-28/B.
Wypełniają osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, do których ma zastosowanie art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwanej dalej "ustawą".
UWAGA! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego NIP, roku za który załącznik jest składany, danych identyfikacyjnych. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego załącznika.
DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA
Należy podać dane identyfikacyjne podatnika, którego dotyczy dany załącznik PIT-28/B, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia.
W przypadku przedsiębiorstwa w spadku, wpisuje się nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy.
INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH
Należy podać ogólną liczbę składanych załączników PIT-28/B. Program komputerowy automatycznie wypełnia tą część.
DANE DOTYCZĄCE DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ W FORMIE SPÓŁKI (SPÓŁEK)
Należy podać dane dotyczące spółki oraz dane dotyczące przychodów spółki opodatkowanych według poszczególnych stawek.
Dane dotyczące spółki to nazwa pełna spółki, identyfikator podatkowy NIP spółki. Wykazuje się także udział podatnika w przychodach spółki (w %).
W wierszu "1" wykazuje się przychody spółki opodatkowane według stawek 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% i 17%. Formularz w programie komputerowym wyposażony jest w odpowiednie podpola uwzględniające podział przychodów na krajowe i zagraniczne oraz na objęte i nieobjęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 6-13 ustawy.
Art. 21 ust. 6-13 ustawy dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia (tzw. kredytu podatkowego). Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą być zwolnieni na warunkach określonych w ustawie z obowiązku obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wpłacania go na rachunek urzędu skarbowego, z tytułu tej działalności, w roku podatkowym następującym:
1) bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
2) dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony warunek, o którym mowa w pkt 1.
W wierszu tym przychody wykazuje również przedsiębiorstwo w spadku.
W wierszu "2" wykazuje się przychody spółki określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy.
W przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, a także w przypadku stwierdzenia istnienia powiązań, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym, organ podatkowy (na podstawie art. 17 ustawy) określa wartość niezewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania. W programie komputerowym formularz wyposażony jest w odpowiednie podpola uwzględniające podział przychodów na krajowe i zagraniczne.
Program komputerowy - na podstawie wprowadzonych danych - oblicza kwoty przypadające na podatnika.
W części "Razem przychody z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) opodatkowane według poszczególnych stawek" należy zsumować kwoty przychodów przypadające na podatnika. Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden załącznik PIT-28/B, część C.3. wypełnia na jednym załączniku z tym że w części C.3. sumuje odpowiednie kwoty ze wszystkich załączników. Program komputerowy automatycznie wypełnia tą część.
INFORMACJA O OKRESIE ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PROWADZONEJ W FORMIE SPÓŁKI (SPÓŁEK) W ROKU PODATKOWYM
Wypełnia wspólnik spółki jawnej, jeżeli spółka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej. Należy wskazać pełną nazwę spółki, identyfikator podatkowy NIP spółki oraz okresy zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w roku podatkowym.
Jeżeli podatnik jest wspólnikiem kilku spółek, informacje dotyczące wszystkich spółek może wykazać w jednym załączniku lub w kolejnych składanych załącznikach PIT-28/B.