logo
Łatwy PIT! Tu znajdziesz przydatne informacje. Polecamy programy do sporządzenia i wysłania zeznań PIT przez internet.

Archiwalna treść artykułu.

Aktualna treść publikacji jest dostępna pod linkiem.
INNE ULGI ODLICZANE OD DOCHODU (PRZYCHODU) ORAZ ULGA e-TOLL

INNE ULGI ODLICZANE OD DOCHODU (PRZYCHODU)
Inne ulgi odliczane od dochodu (przychodu), jeśli obowiązujące przepisy przewidują dokonywanie odliczeń od dochodu (przychodu) z tytułów innych niż wymienione w wierszu od 1 do 7 części B. W przypadku dokonywania odliczeń z tytułu innej ulgi odpowiednio w poz. 37a / 37b należy podać rodzaj ulgi.

ULGA E-TOLL
Definicje
Opłata elektroniczna – opłata ponoszona za przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach pojazdów samochodowych (tj. pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie nie obejmuje ciągnika rolniczego) a także zespołu pojazdów składającego się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.
Podstawa prawna: art. 13 ust. 1 pkt 3, art. 13ha ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376, z późn. zm.); art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450, z późn. zm.).

Urządzenie pokładowe – oznacza urządzenie pokładowe, wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych, wykorzystywane do poboru opłaty elektronicznej za pomocą Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.
Podstawa prawna: art. 13i ust. 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376, z późn. zm.).

Zewnętrzny system lokalizacyjny – oznacza zewnętrzny system lokalizacyjny, wykorzystujący technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych, wykorzystywany do poboru opłaty elektronicznej za pomocą Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.
Podstawa prawna: art. 13i ust. 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376, z późn. zm.).

Kto może skorzystać z odliczenia
Z odliczenia może skorzystać podatnik, który osiąga dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej, jeśli dochód z działów jest ustalany na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.

Co podlega odliczeniu
Odliczeniu podlegają:
a) wydatki na nabycie zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego,
b) opłaty z tytułu umowy na obsługę zewnętrznego systemu lokalizacyjnego albo urządzenia pokładowego,
c) opłaty z tytułu umowy leasingu, najmu lub dzierżawy zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego lub innej umowy o podobnym charakterze, na podstawie której taki system albo takie urządzenie zostały oddane do używania
– pomniejszone o podatek od towarów i usług.

Poniesione wydatki i opłaty podlegają odliczeniu również w przypadku, gdy zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Limit odliczenia
Odliczenia dokonuje się do wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 500 zł oraz liczby zewnętrznych systemów lokalizacyjnych lub urządzeń pokładowych. Liczba tych systemów lub urządzeń nie może być większa niż liczba pojazdów, które wykonały w 2021 r. co najmniej jeden przejazd, za który podatnik, a w przypadku podatników będących wspólnikami spółki niebędącej osobą prawną – ta spółka, uiścili opłatę elektroniczną z wykorzystaniem tego zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego.

Sposób dokonania odliczenia
Wydatki i opłaty podlegają odliczeniu od:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu wg skali podatkowej,
- dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem liniowym,
- przychodu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odliczeniu podlegają wydatki i opłaty, które nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Jeśli podatnik uzyskuje jednocześnie przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, dochody opodatkowane wg skali i dochody opodatkowane podatkiem liniowym to może dokonać wyboru, w ramach którego dochodu/przychodu dokona odliczenia; ważne aby ta sama kwota (część) ulgi nie została odliczona dwukrotnie (trzykrotnie) np. raz od przychodu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym i drugi raz od dochodu opodatkowanego wg skali.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za 2021 r.

Ulgę można odliczyć w zeznaniu PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS albo PIT-28 lub PIT-28S.
Kwotę odliczenia wykazuje się w załączniku PIT/O, w przypadku odliczania ulgi w zeznaniu PIT-28, ulgę wykazuje się bezpośrednio w tym zeznaniu.

Powered by ProcessWire CMS