Archiwalna treść artykułu.
Załącznik PIT/M to informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców w danym roku podatkowym.
PIT/M to załącznik do zeznania PIT-36.
Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/M.
Wypełniają podatnicy, do których ma zastosowanie art. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą".
UWAGA! Niektóre pozycje muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności identyfikatora podatkowego NIP / numer PESEL, roku za który załącznik jest składany, danych identyfikacyjnych. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym celem uzupełnienia lub skorygowania wcześniej złożonego załącznika.
DANE IDENTYFIKACYJNE
Należy podać dane identyfikacyjne podatnika, którego dotyczy załącznik PIT/M, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia.
DOCHODY MAŁOLETNICH DZIECI, PODLEGAJĄCE ŁĄCZNEMU OPODATKOWANIU Z DOCHODAMI RODZICÓW, LUB STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW
Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Zasada wymieniona w zdaniu wcześniejszym nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Nie łączy się z dochodami podatników dochodów małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. W przypadku uzyskiwania przez małoletnie dziecko tych dochodów rodzic składa w imieniu małoletniego dziecka zeznanie podatkowe. Jeżeli dziecko - uzyskujące dochód podlegający opodatkowaniu - stało się pełnoletnie w danym roku podatkowym, samodzielnie składa zeznanie podatkowe o wysokości dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności.
Część B.1. wypełnia się, jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dziecka (dzieci) przysługuje tylko jednemu z rodziców.
Część B.2. wypełnia się, jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dziecka (dzieci) przysługuje obojgu rodzicom.
W odpowiedniej części "DOCHODY / STRATY MAŁOLETNICH DZIECI" należy wykazać przychody, koszty uzyskania przychodów, należne zaliczki (w tym zaliczki pobrane przez płatników) ze źródeł przychodów: renty krajowe i zagraniczne, najem lub dzierżawa opodatkowane wg skali podatkowej, prawa majątkowe i inne źródła. Do innych źródeł nie zalicza się dochodów małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.
Dochód to różnica pomiędzy przychodami i kosztami uzyskania przychodów. Natomiast strata to różnica pomiędzy kosztami uzyskania przychodów i przychodami.
W części "DOCHODY I NALEŻNA ZALICZKA OD DOCHODÓW MAŁOLETNICH DZIECI" należy obliczyć kwotę dochodu małoletnich dzieci podlegającą łącznemu opodatkowaniu oraz kwotę należnej zaliczki - program komputerowy sam oblicza te kwoty.
Kwoty z poz.